Društvo i ekonomija

D. Ljutić

07. 11. 2024. 14:55 8

I POSLE 12 GODINA VLASTI SNS Korupcija je STROGO poverljiva

Nameštanjem tendera kumovskim i ortačkim firmama iz budžeta se godišnje izvlači više od od 2,5 milijardi evra. Pored toga, podobne firme dobijaju poslove u monopolizovanim sektorima, kao što je građevinarstvo, trgovina energentima i digitalizacija uprave. Samo jedan ponuđač na nekom tenderu dovoljan je razlog za sumnju da nešto nije u redu.

Predsednik Aleksandar Vučić rekao je gostujući na TV Hepi šta on misli da je uzrok nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu. Ocenio je da je zgrada novosadske železničke stanice 1964. godine bila izuzetno delo, i odredio da "ovde nema korupcije, ovde je reč o greški struke".

Naprednjaci su unapredili koruptivni sistem javnih nabavki do neviđenih razmera. Izmišljaju se nepotrebni poslovi, čija cena se naduvava kako bi se što više novca otelo iz budžeta. U Srbiji se neretko zaobilazi ili zloupotrebljava Zakon o javnim nabavkama, pa se umesto raspisivanja tendera, poslovi sklapaju direktnom pogodbom. To je još očiglednije u slučajevima velikih infrastrukturnih projekata, koji se kao po pravilu grade na osnovu međudržavnih sporazuma. Osim tehničke specifikacije, traže se uslovi poput skladišnog prostora, broja radnika, ostvarenog profita i slično.Konkursni uslovi se prilagođavaju interesima ponuđača, unapred određenog da dobije posao. Da bi se eliminisala neželjena konkurencija, zahtevaju se specijalni sertifikati i atesti, koji često nemaju veze sa poslom za koji je raspisan tender. Takav način definisanja konkursnih uslova doprineo je tome da na skoro 70 odsto javnih nabavki konkuriše samo jedan ponuđač, onaj kome je taj posao pripremljen.

Nekadašnji major policije Slobodan Pajić je 2014. godine smenjen sa mesta pomoćnika ministra za građevinu, saobraćaj i infrastukturu, zaduženog za inspekcijske poslove, nakon što je podneo krivičnu prijavu protiv tadašnje ministarke Zorane Mihajlović i njenih saradnika, zbog korupcije.To je još očiglednije (korupcija) u slučajevima velikih infrastrukturnih projekata, koji se kao po pravilu grade na osnovu međudržavnih sporazuma. Što je plen veći, veća je spremnost da se krši zakon. Vučić je u aprilu 2014. godine, u predizbornoj kampanji, najavljivao da će biti raspisan međunarodni tender i za megalomanski projekat "Beograd na vodi".

- Postoji veliki broj investitora koji su zainteresovani za učešće u ovom projektu, ali o njima sada ne mogu da govorim jer će svi morati da prođu tendersku proceduru. Od taksi za građevinsko zemljište ostaće nam 451 milion evra, što pokazuje da je projekat isplativ i da ne zahteva zaduživanje Beograda. Projekat "Beograd na vodi" može da bude realizovan za osam godina, a tržišna vrednost izgrađenih objekata trebalo bi da iznosi više od četiri milijarde evra - govorio je Vučić.

Kao po pravilu, umesto tendera, Vučić je "Beograd na vodi" pokrenuo pomoću specijalnog zakona, kojim je 105 hektara najskupljeg gradskog zemljišta poklonio kompaniji svojih partnera iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Verovatno da u Beogradu ne postoji vrednije građevinsko zemljište od onoga na kojem se nalazi kompleks zgrada nekadašnjeg Generalštaba JNA. Kompleks je smešten preko puta zgrade Vlade i nekih ministarstva, u ulici koju nazivaju beogradskom "žilom kucavicom", Kneza Miloša.

Stručnjaci procenjuju da po tržišnim uslovima vredi, "brat bratu", barem 100 miliona dolara. Srbija namerava da na 99 godina, bez naknade, ustupi zemljište na kojem je pomenuti objekat, i to jednoj privatnoj američkoj kompaniji. Za kompleks Generalštaba prethodno je morao da bude raspisan tender, koji bi sadržavao procenu vrednosti objekta i zemljišta, a prethodno je, naravno, trebalo skinuti, u odgovarajućoj proceduri, zaštitu. Tender bi morao da sadrži i šta će se na tom prostoru nalaziti, a to bi bilo određeno u širokoj i transparentnoj raspravi. Pa onda, ko da više novaca. Ali, ništa od toga.

A onda je stvar presekao predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Svima je jasno da je odluka o tome da se kompleks pokloni američkom investitoru samo njegova. Na kraju, on je na jednom skupu naprednjaka jasno rekao da je "bog i batina" i da svi u stranci imaju da ga slušaju, jer su bez njega niko i ništa.

Zato i ne treba da čudi da je samo u Srbiji moguće da jedna firma, bliska režimu, u istom danu zaključi 122 ugovora. To je uspelo kompaniji "Energotehnika Južna Bačka", koja je 14. maja 2019. godine potpisala 122 ugovora, a pet dana ranije 44 ugovora.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 8

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Tandem

Zoran Živković [20.11.2024.]




Video dana

Kad zaboraviš gurtne...

Anketa

Da li će privedeni za pad nadstrešnice biti i procesuirani?

Rezultati