Društvo i ekonomija
29. 10. 2024. 15:24 12
ŠTA JE SRBIJI GRUZIJA Krađa "Vučićevog recepta" izborne prevare
Hiljade Gruzijaca izašlo je u ponedeljak na ulice pošto je predsednica zemlje Salome Zurabišvili odbila da prizna rezultate parlamentarnih izbora uz optužbe na račun vladajuće partije da je koristila taktike u ruskom stilu. Gruzijski izborni posmatrači su tvrdili da su otkrili šemu prevare velikih razmera koja je promenila ishod izbora u korist vladajuće stranke. Donedavna poslanica Evropskog parlamenta iz redova nemačkih Zelenih, Viola fon Kramon, oglasila se o rezultatima izbora u Gruziji, konstatujući da se slična situacija dogodila i u Srbiji, ali da je, kako tvrdi, predsednik Srbije Aleksandar Vučić "to uradio na elegantniji način“.
Zvanični rezultati izbora u subotu dali su vladajućoj partiji Gruzijski san više od 54 odsto glasova, dovoljno da zadrži kontrolu nad vladom. Mađarski premijer Viktor Orban doputovao je u Tbilisi da iskaže podršku Gruzijskom snu. Orban, čija zemlja trenutno predsedava Evropskom unijom, izviždan je dok je izlazio iz hotela u blizini gruzijskog parlamenta gde se okupilo desetine hiljada ljudi.
Donedavna poslanica Evropskog parlamenta iz redova nemačkih Zelenih, Viola fon Kramon, oglasila se o rezultatima izbora u Gruziji, Ona je podelila status u kom se navodi da se na izborima u Gruziji "jedan kroz jedan ponovilo ono što se desilo u Srbiji 2023. godine", odnosno da su korišćene "iste metode i isti jezik prevara". Fon Kramon je naglasila da je ipak "Aleksandar Vučić to uradio na elegantniji način".
- Bolje je prikrio prevaru. U Gruziji to izgleda još brutalnije. Bidzina i njegovi prevaranti su znali da pod normalnim okolnostima nemaju većinu, pa su sila i brutalnost prema posmatračima i novinarima bile mnogo jače - kaže bivša poslanica Evropskog parlamenta.Zajednička posmatračka misija Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), Saveta Evrope, Evropskog parlamenta i NATO-a ocenila je da su izbore obeležili "neravnopravni uslovi, pritisci i tenzije". Izborni posmatrači su takođe osudili zabeležene slučajeve kupovine glasova, duplog glasanja, fizičkog nasilja i zastrašivanja. Vlada SAD je takođe pripremila poseban paket finansijskih sankcija protiv osnivača i još uvek lidera vladajuće partije Gruzijski san Bidzina Ivanišvilija.Oni su odbili da se sastanu sa delegacijom Gruzije u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija. Čak su povukli poziv za prijem 25. septembra gruzijskom premijeru Irakliju Kobahidzeu koji je priredio američki predsednik Bajden. Analitičari kažu da je oštar odgovor Sjedinjenih Američkih Država istakao nemilosrdnu istinu: bez demokratske vlade i potpuno prozapadne spoljnopolitičke orijentacije, Vašington nema mnogo razloga da ulaže u ovu malu, siromašnu zemlju u udaljenom delu Evroazije.Ministri spoljnih poslova 13 zemalja Evropske unije osudili s "kršenje međunarodnih pravila" na izborima u Gruziji, uz ocenu da su "nekompatibilni sa standardima koji se očekuju" od zemlje kandidata za članstvo. Apel su potpisali ministri spoljnih poslova Francuske, Nemačke, Poljske, Holandije, Češke, Danske, Estonije, Finske, Irske, Litvanije, Luksemburga, Portugala i Švedske. A, Srbija? Evropski parlament je u februaru izglasao rezoluciju kojom se traži međunarodna istraga o navodnim nepravilnostima tokom izbora održanih prošlog decembra u Srbiji, kao i suspenzija evropskih fondova, ukoliko se dokaže da su vlasti bile direktno umešane u prevaru birača.
Vladajuća partija Gruzijski san je na vlasti od 2012. godine i traži još jedan četvorogodišnji mandat. Ona je glasanje predstavila kao izbor između mira ili rata - u predizbornim porukama te stranke dominirao je argument da bi opozicija, ako dođe na vlast, uvukla Gruziju u rat protiv Rusije.
Komentari 12
ostavi komentar