Društvo i ekonomija
24. 10. 2024. 13:37 10
NEMA turskih DRONOVA za srpsku VOJSKU?
Da li će Ankara dronove prodati Srbiji zvanično nije objavljeno ni nakon posete predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana Beogradu početkom oktobra, četvrte u poslednjih sedam godina. Bajraktar posle beogradskog sastanka nije konkretno pomenut i čini se da trenutno od tog posla nema ništa, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić je još u oktobru 2020. nagovestio mogućnost nabavke dronova iz Turske i u narednom periodu više puta govorio o tome.
Planovi za nabavku turskih bespilotnih letelica stavili bi Srbiju među među nekoliko balkanskih zemalja sa ozbiljnim mogućnostima za avio izviđanje najnovije generacije. Ipak, turski "Bajraktar TB-2" je trenutno najtraženija bespilotna letelica u svetu, a predsednik Aleksandar Vučić navodi da je "Srbija stala u red za kupovinu".Međutim, Bajraktare je pre Srbije prošlog maja dobilo takozvano nezavisno Kosovo. I pre nego što su turski dronovi stigli na Kosovo, Vučić je rekao da će to uticati na odnose Beograda i Ankare iako Srbija "izrazito poštuje Erdogana". Turska, međutim, priznaje Kosovo kao nezavisnu državu.
- Ne samo da nemaju pravo prema međunarodnom pravu da naoružavaju nekoga ko nije država, ali vidite koliko ih je briga za međunarodno pravo - kazao je Vućić.
Nije poznato koliko su vlasti u Prištini izdvojile novca za pet bespilotnih letelica, ali jedna košta oko tri miliona evra, dok je cena kontrolne stanice kojom se upravlja sa šest Barjaktara od 25 do 35 miliona evra. Vučić je svojevremeno na Pasuljanskim livadama, nakon završene vojne vežbe Vojske Srbije sa bojevim gađanjem "Vatreni štit 2022" na kojoj je prvi put prikazano delovanje protivoklopnih raketa "Kornet", izjavio da je vojska države na čijem je čelu sada mnogo snažnija. Istovremeno, najavio je nabavku borbenih bespilotnih letelica "Bajraktar" od Turske.
- Tražio sam u razgovoru od pre dva dana od predsednika Turske Erdogana "Bajraktare" i dobio obećanje da ćemo preko reda moći da ih kupimo i uvrstimo u oružje Vojske Srbije - rekao je tada Vučić,Nabavka "Bajraktara" bi za Vojsku Srbije značila i potpuno nove mogućnosti za izviđanje iz vazduha, mapiranje i prikupljanje informacija sa terena. U teoriji, kada bi nekoliko TB-2 bilo stacionirano na aerodromu blizu Beograda, sa svojim dometom bi bez problema pokrivali celu Vojvodinu, te kompletnu centralnu Srbiju. Kada bi bili stacionirani blizu Niša, pokrivali bi ceo prostor Kosova, južne Srbije, te (teorijski) i delove Albanije i Severne Makedonije.
Prilikom pomenute posete turskog predsednika Erdogana Beogradu pre dve godine izražena je i spremnost da projekat kupovine ovih dronova umesto "desetina miliona evra, vredi skoro stotinu miliona". Imajući u vidu da je cena jedne ovakve letelice, u zavisnosti od opreme i mogućnosti, u rangu pet do šest miliona dolara, to znači i da je Srbija bila tada spremna na nabavku barem dvadesetak "Bajraktara". Oružane snage Srbije bile bi šeste na Balkanu koje imaju borbene letelice Bajraktar ukoliko država realizuje plan za nabavku najavljen pre četiri godine. Ipak, na pitanje o kupovini Bajraktara u Beogradu 2024. nisu konkretno odgovorili.
- Razgovarano je o saradnji odbrambenih industrija i dronovima. Obe zemlje imaju određene kapacitete. Turska i Srbija mogu zajedno da ih razvijaju - rekao je Erdogan.Turska je jedna od najstarijih članica NATO saveza, dok se Srbija u modernizaciji oružanih snaga poslednjih godina oslanja na kupovinu sa Istoka i Zapada. Najveću nabavku dogovorila je u avgustu ugovorom o kupovini 12 francuskih borbenih aviona najnovije generacije Rafal za 2,7 milijardi evra
Komentari 10
ostavi komentar