Društvo i ekonomija
13. 09. 2024. 14:23 6
Neće biti superćelijske oluje, nešto je još gore: Evropa se sprema za poplave, a šta čeka Srbiju?
Evropa se sprema za najgore poplave poslednjih decenija, Sava se već izlila u Hrvatskoj, razorni ciklon ide ka nama. I šta čeka Srbiju?
Centralna Evropa se priprema za najgore poplave u poslednjih nekoliko decenija zbog prolaska ciklona, koji se očekuje ovog vikenda. Češki i poljski meteorolozi kažu da bi u nekim delovima njihovih zemalja moglo pasti do 400 litara kiše po kvadratnom metru u naredna četiri dana, dok se u Austriji i Slovačkoj očekuje oko 200 litara. U Zagrebu je do jutra palo oko 50 litara kiše po metru kvadratnom i zbog jakih padavina Sava se izlila iz korita.
I šta u svemu tome može da očekuje Srbija?
O tome je za Nova.rs pričao Slobodan Sovilj, meteorolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda, koji priča šta se to tačno dešava s vremenom u Evropi i šta nam dolazi.
- Sa izmeštanjem centra ciklona u oblasti Karpata, a potom i u Panonsku niziju, gde će ciklon biti stacioniran tokom predstojećeg vikenda, oblast sa veoma obilnim padavinama protezaće se od Moldavije i zapada Ukrajine preko juga Poljske, Slovačke, istočne Češke i Bavarske sve do Austrije i Mađarske, gde će padavine biti najobilnije. Mestimično će pasti od 100 do 300 mm kiše za 48 sati uz obilan sneg u Alpima i olujni vetar širom ovog područja.
RHMZ meteorolog Slobodan Sovilj kaže da tako velike količine padavine ne mogu proći bez posledica u navedenim područjima, naročito u Austriji i Češkoj.
- Nadležne službe u ovim oblastima uveliko upozoravaju na rizike od poplava, odrona i klizišta, dok će velike količine snega u Alpima zaustaviti saobraćaj i onemogućiti akcije spašavanja, uz očekivane materijalne štete na sistemima za prenos električne i toplotne energije i drugim objektima.
Na društvenim mrežama i po pojedinim portalima ciklon je imenovan kao Boris, ali kako kaže sagovornik, prema preporukama Svetske meteorološke organizacije, vantropskim ciklonima se ne dodeljuju imena, tako da ovaj naziv nije zvaničan.
A kako je počelo da se govori o ovom ciklonu, mnogi su odmah pomislili da je u pitanju neka nova superćelijska oluja, ali ispostavlja se da nije - ovo je još opasnije.
- Superćelijske oluje su grmljavinski oblaci neuporedivo manjih razmera od vantropskog ciklona koji će za dane vikenda uslovljavati obilne padavine u delovima srednje Evrope. U pitanju su dve potpuno različite meteorološke pojave. Ponekad cikloni mogu inicirati ovakve oluje, naročito duž frontalnih zona u letnjem periodu ili u oblasti mlaznih struja u atmosferi, ali u ovom slučaju padavine koje se očekuju biće pretežno iz dubokih slojastih oblaka koje zovemo nimbostratusi i koje nemaju dodirnih tačaka sa superćelijskom olujom.
Taj opasni ciklon sada ide ka Srbiji i pitanje je šta to tačno znači i treba li da strahujemo.
- Oblačni sistem koji je uslovio veoma obilne padavine na zapadu regiona i duž Jadrana jutros je stigao i do Srbije, ali oslabljen, pa se u većem delu naše zemlje danas očekuje od pet do 20 mm kiše, a samo u oblasti lokalnih popodnevnih pljuskova i grmljavina više od 20 mm padavina. U Srbiji se ne očekuju tako velike količine padavina kao u oblastima koji se nalaze severnije od naše zemlje, ali će padavine usloviti veće poraste vodostaja na Dunavu koji su trenutno u domenu srednje niskih vrednosti.
Zbog svega toga ovog petka je RHMZ izdao tri upozorenja i najavio kako će se ciklon kretati kroz našu zemlju za dane vikenda. Za celu teritoriju Srbije je na snazi žuti meteoalarm, dok će u nedelju dobar deo naše države biti u narandžastom.
Komentari 6
ostavi komentar