Društvo i ekonomija
08. 08. 2024. 07:00 31
Zašto Vučiću NE ODGOVARA ulazak Srbije u EU?
Srbija je u poslednjih 12 godina dobila preko 8 milijardi evra samo iz budžeta Evropske unije, uključujući 3,3 milijarde evra bespovratnih sredstava, podaci su sa sajta Evropske delegacije u Srbiji. Brisel zna da je Srbija daleko od pristupanja Evropskoj uniji. Zato je naivno je verovati da Aleksandar Vučić želi da Srbija uđe u EU jer on nikada ne govori o Srbiji kao članici Evropske unije, već samo o tome da je Srbija na putu ka Evropskoj uniji. Zašto? Zato što bi mu ulazak Srbije u EU onemogućio potpunu kontrolu nad donacijama i siguran ostanak na vlasti.
Aleksandar Vučić želi da Srbija što duže ostane na putu ka Evropskoj uniji, što bi mu omogućilo da ima pristup fondovima koji bi mu pomogli da se održi na vlasti. Tačnije, dokle god je Srbija van EU, Brisel je u mogućnosti da se distancira od Vučićevih izliva jezivih postupaka. Dakle, Vučić jeste loš predstavnik za jedan evropski projekat, ali je pouzdan pomagač (prodavac), koji omogućava Briselu da se približi svojim geostrateškim biznis ciljevima na Balkanu. Samim tim, omogućiće i njemu da zaradi.
Evropska unija je daleko najveći donator u Srbiji, tačnije gotovo 60 odsto direktnih stranih investicija u Srbiju dolazi upravo iz zemalja Unije. Bespovratna sredstva se dodeljuju preko Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA). IPA fondovi su fokusirani na dotacije u ključnim područjima, koja bi trebalo da olakšaju pripremu Srbije za članstvo u Evropskoj uniji. Ulaže se tako u borbu protiv korupcije, reformu državne uprave, izgradnju puteva, ekologiju. Preko tih fondova se finansira jedna široka lepeza aktivnosti. Na primer, mnogi domovi zdravlja, bolnice i škole treba da budu renovirani i opremljeni uz donacije Evropske unije. Primeri sa terena pokazuju da to i nije baš tako.
Kako piše u Zakonu o budžetu, Srbija u 2024. računa na preko 122 miliona evra pomoći iz EU za različite projekte - od zapošljavanja mladih, preko radova na gasovodu do Bugarske, do saobraćajnica. Unija je od 2000. donirala 230 miliona evra za poljoprivredu. Konkretne donacije poljoprivrednicima daju se kroz Instrument pretpristupne pomoći za ruralni razvoj, poznatiji kao IPARD. Za poljoprivrednike u Srbiji je preko IPARD-a izdvojeno 175 miliona evra od 2014. do 2020. Doprinos Evropske unije za IPARD program od 2021. do 2027. povećan je na 288 miliona evra.
Međutim, mngi projekti nisu završeni iako je novac od EU za njih dobijen. Evropski revizorski sud početkom ove godine saopštio je, povodom predloženog Instrumenta za reforme i rast za Zapadni Balkan od šest milijardi evra, da bi dodatni novac Evropske unije trebalo da bude dodatno zaštićen. U maju su predstavnici četiri uduženja poljoprivrednika koji su prošle godine, posle protesta traktorima na ulicama, sklopili sporazum sa Vladom Srbije oko ispunjenja njihovih zahteva, uputili pozive premijeru Milošu Vučeviću i resornom ministru Aleksandru Martinoviću za hitan razgovor zbog najave da u budžetu nema novca za subvenciju od 17.000 dinara za sertifikovano seme. Gde nestade novac?
U martu prošle godine ministar za javna ulaganja Marko Blagojević i guverner Banke za razvoj Saveta Evrope Karlo Montičeli potpisali sporazum između Srbije i EU o dodeli bespovratne pomoći, a za izgradnju dečje bolnice Tiršova 2, za šta je namenjeno 35 miliona evra. Kako je tada rekao Blagojević, donacija EU predstavlja trećinu potrebnih sredstava za izgradnju "Tiršove 2".
- Činjenica da je ovo najveća donacija koju je EU ikada odobrila za jedan projekat, govori u prilog tome na koji način vidi njegov kvalitet i značaj, ali i Srbiju kao partnera - naveo je Blagojević.
EU je novac obezbedila, ali Srbija nikako da završi izgradnju. Srpski budžet je u direktnoj zavisnosti od EU, ali i o tome se ćuti. Zato je Vučić još uvek samo na domak evropskog puta. Jer, besplatnog evra danas izgleda jedino ima u EU. To onaj koji sve zna, dobro zna, i zato i dalje insistira "samo na evropskom putu". Na njemu je sva njegova glasačka mašinerija koja treba se namiri.
Komentari 31
ostavi komentar