Društvo i ekonomija
10. 05. 2024. 06:56 0
U Srbiji i dalje cveta ilegalna migracija
Region zapadnog Balkana značajna je tranzitna zona ilegalnih migracija, posebno za one koji pokušavaju da stignu do zapadne i severne Evrope, a Srbija je i dalje glavni tranzitni centar, sa gotovo 121.000 prelazaka u 2022. godini. Ovo je jedan od nalaza koji je Međunarodna organizacija za migracije (IOM) predstavila 7. maja u Bangladešu, zemlji koja se suočava sa ključnim migracionim izazovima.
Kako navode autori izveštaja, došlo je značajnih promena u globalnim obrascima migracija, uključujući rekordan broj raseljenih i značajan porast međunarodnih novčanih transfera. Neregularne migracije iz, ka i kroz jugoistočnu i istočnu Evropu, najčešće uz pomoć krijumčara, ključni su izazov u borbi protiv ilegalnih migracija.
Ruta neregularnih migracija u Evropsku uniju preko zapadnog Balkana, konkretno kroz Albaniju, Bosnu i Hercegovinu i Srbiju, beleži porast od 2018. godine.
- Region zapadnog Balkana je značajna tranzitna zona i karakteriše ga mešoviti tok migracija, posebno za migrante koji pokušavaju da stignu do Zapadne i Severne Evrope. Srbija je i dalje glavni tranzitni centar, sa gotovo 121.000 u 2022. godini - kaže se u Izveštaju koji prenosi Radio Slobodna Evropa.
Tokom prošle godine u prihvatnim i centrima za azil u Srbiji evidentirano je 108.808 migranata, saopštio je Komesarijat za izbeglice i migracije u godišnjem januarskom izveštaju.To je za 12 odsto manje u odnosu na 2022. godinu. Migranti, po dolasku na zapadni Balkan, najčešće se kreću preko Severne Makedonije, Srbije, a zatim pokušavaju da u Evropsku uniju uđu preko mađarske granice. Među najbrojnijim narodima koji na Balkan dolaze su Avganistanci, Sirijci i Pakistanci.
- Period tranzita migranata koji prolaze kroz zapadni Balkan bio je kraći u 2022. godini i provodili su manje dana u svakoj zemlji u odnosu na prethode godine - navodi se u Izveštaju.
Komentari 0
ostavi komentar