Društvo i ekonomija
10. 01. 2024. 09:55 1
Ko sve danas angažuje privatne detektive u Srbiji?
Čovek sa lupom u ruci i dugačkim kišnim mantilom - verovatno ovako izgleda prva slika detektiva koja vam je pala napamet. Ipak, usluge kao što su prisluškivanje mobilnih telefona i provera zloupotrebe bolovanja svedoče da rad privatnih detektiva danas izgleda drugačije. Ko angažuje detektivske agencije i na koji način je ova oblast regulisana u Srbiji?
- U detektivskom poslu nikada nema dosadnih slučajeva -cenio je za Danas Ratko Jolić, licencirani detektiv i direktor jedne beogradske detektivske agencije.
To zaista deluje kao slučaj nakon listanja prospekta usluga koje detektivske agencije nude - među njima se nalazi sve od poligrafskog testiranja i forenzike mobilnih telefona do provere kandidata za zaposlenje i istraga zloupotrebe prava na bolovanje.
Ova oblast uređena je Zakonom o detektivskoj delatnosti iz 2013. godine koji definiše uslove licenciranja privatnih detektiva i poslove kojima oni mogu da se bave.
- Da bi neko postao detektiv, on mora biti državljanin Republike Srbije koji ima završene osnovne akademske ili strukovne studije, obavljenu bezbednosnu proveru, završenu stručnu obuku i položen stručni ispit pred komisijom MUP-a. Ukoliko lice ispuni sve uslove, MUP izdaje licencu za bavljenje detektivskom delatnošću koja se obnavlja na pet godina. Postoje dve vrste licence, za fizičko i pravno lice, a nadležno ministarstvo vrši kontrolu nad radom agencija - objašnjava Nikola Novak iz jedne od detektivskih agencija.
Ko su korisnici detektivskih usluga?
Sagovornici objašnjavaju kako se fizička lica najčešće obraćaju detektivskim agencijama za usluge pružanja zaštite i pomoći porodici.
- Podjednako su zastupljena fizička lica koja najčešće zanimaju porodične istrage poput provere dece i društva u kojem se kreću, kao i klijenti iz korporativnog sveta za istrage unutar kompanija i prikupljanje podataka o njihovim konkurentima - objašnjava Jolić.
Da angažovanje privatnog detektiva u te svrhe može biti korisno, svedoči primer koji je za Danas ispričao Nikola Novak.
- Našoj agenciji se obratio klijent koji je primetio iznenadni pad profita u svojoj kompaniji. Došli smo do saznanja da su tri osobe iz njegove kompanije otvorile paralelnu firmu koja se bavi istim poslom, a obavljali su ga tako što su naizmenično uzimali bolovanje. Sve smo dokumentovali video snimcima sa datumima, fakturama koje su vađene iz đubreta pa ponovo lepljene, kao i nadgledanjem kurira koji su raznosili materijale. Ubrzo je pokrenut sudski proces koji je okončan u korist klijenta - ispričao je on.
Ratko Jolić objašnjava kako je poligrafski centar naročito popularan među pravnim licima koja angažuju detektive za različite provere svojih zaposlenih - od provere zloupotrebe bolovanja i drugih povreda radne discipline, pa sve do rasvetljavanja krađa i pronevera.
- Pravna lica često traže usluge istraživanja lažnih bolovanja, a po nekim poslednjim analizama takvih slučajeva je oko 50 odsto. Ona nam se javljaju i zbog sumnji na industrijsku špijunažu, "curenje informacija" i saradnju sa konkurencijom, a interesuju ih i krađe robe i novca iz kompanije - dodaje Novak.
Uređaji koje detektivi koriste
Napredak tehnologije je znatno promenio obavljanje detektivskog posla. Poznate metode kao što su praćenje i klasično prikupljanje informacija su danas samo jedni od načina za obavljanje detektivskog istraživanja.
Jolić objašnjava da detektivi iz njegove agencije običnu idu na teren opremljeni alatima za fotografisanje i naoružani, u skladu sa Zakonom o detektivskoj delatnosti.
- Mi imamo sopstveni softver za nadgledanje mobilnih telefona koji je razvio naš IT tim i koji klijentu omogućava da ima uvid u sve što se dešava na telefonu na kom je softver instaliran. Taj softver koristimo kod klijenata koji žele da kontrolišu kretanje i komunikaciju svoje maloletne dece, ali i poslovne telefone radnika neke firme. Vlasnici na taj način štite interese svoje kompanije i kontrolišu protok informacija - objašnjava Novak.
Koliko košta angažovanje privatnog detektiva?
Cene detektivskih usluga se obično razlikuju u odnosu na lokaciju i to da li je detektiv angažovan radnim danom ili vikendom, navedeno je na stranici jedne od agencija.
Poligrafske, forenzičke i usluge bezbednosnog konsaltinga su zasebno definisane.
Primera radi, provera lažnog bolovanja i invaliditeta kreće se od 25 evra po radnom satu, a detektiva je moguće angažovati za minimalno pet sati po danu. Ista je i cena prikupljanja informacija i provere konkurencije, poslovnih partnera i zaposlenih u okviru kompanije.
Cene popularne usluge poligrafskog testiranja se uglavnom kreću od 150 evra, a ostale cene su dostupne na sajtovima pomenutih agencija.
Komentari 1
ostavi komentar