Društvo i ekonomija
23. 05. 2023. 21:09 3
"Vučić bi trebalo da se najviše plaši sebe"
"Poslednja dva petka u Srbiji su istorijska, a protesti "Srbija protiv nasilja" su dokazali da su Beograd i Srbija živi, što se nije uzimalo zdravo za gotovo", kaže sociolog Danilo Mandić, predavač na Univerzitetu Harvard.
- Mnogima je delovalo da je u srpskom društvu gotovo sa pokretom protiv korupcije, nasilja, divljaštva, a sada se ispostavilo da to nije tačno - rekao je on u emisiji "Iza vesti".
- Narod je preživeo sve - Miloševića, sankcije, hiperinflaciju, ratove, bombardovanje, agresiju NATO - preživeće i jednog recikliranog šešeljevca - kazao je Mandić za N1.
Prema njegovim rečima, protesti "Srbija protiv nasilja" su jedna faza društvenog pokreta, koji se kreću u fazama mobilizacija i demobilizacije.
Navodi i da "ključan momenat" predstavlja pojava takozvanih "elitnih prebega" iz samog režima.
- Strukturalno, kad brod krene da tone ove "Zorane Mihajlović" i "Dragani Šormazi" i sve to što beži, ja mislim da je to razlog za paniku iz perspektive režima, a iz perspektive društvenog pokreta i opozicije, mislim da to treba da se oberučke prihvati i slavi - rekao je Mandić.
Govori i da režimi poput ovog u Srbiji "sami sebe ugrožavaju" iz bronih razloga, od kojih je jedan - negativna selekcija, odnosno promocija kadrova na osnovu lojalnosti.
- Sociološki, predsednik Vučić bi trebalo da se najviše plaši samog sebe - rekao je Mandić.
Govoreći o "kontramitingu" koji organizuje vlast, Mandić je rekao da taj skup služi buđenju gneva, resnetimana i gneva.
Naveo je da je filozofkinja Hana Arent razlikovala pojam rulje od pojma naroda, i rekao da "oni koji misle da treba da budu rulja, treba da dođu u petak (na miting koji organizuje vlast)", a oni koji misle da Srbiji treba narod - da dođu u subotu, na protest "Srbija protiv nasilja".
Komentari 3
ostavi komentar