Društvo i ekonomija
27. 02. 2023. 11:23 2
U kom gradu se najduže čeka na Hitnu pomoć?
Istraživanja pokreta "Pravo na život - Meri" pokazala su da više od milion građana Srbije nema pristup adekvatnoj Službi hitne pomoći, te su na osnovu postojećih podatka ustanovili da je prosečan broj poziva na broj 194 u odnosu na broj stanovnika najveći u Nišu i iznosi 62%, a da jednu ekipu Hitne pomoći čeka 36.389 Nišlija, zbog čega kažu da je potrebno donošenje novog zakona.
Iz "Pravo na život - Meri" kažu da su sproveli istraživanje jer je Srbija jedina zemlja u regionu koja nema zakon, kao ni podzakonski akt, koji uređuje rad Službe hitne pomoći, a da nepostojanje sistemskog pristupa i standardizacije usluga Hitne zdravstvene zaštite, u mnogome doprinosi netransparentom radu Hitne pomoći, koji se teško može pratiti i unapređivati od strane stučne zainteresovane javnosti.Kao rezultat stihijskog postupanja čiji kvalitet zavisi od konkretnog zaposlenog ili konkretne medicinske jedinice, veliki broj građana i građanki nema pristup hitnoj zdravstvenoj zaštiti odgovarajućeg kvaliteta - kažu iz "Meri".
Na osnovu poslednjih dostupnih dokumenata koji sadrže podatke o efikasnosti rada iz "Pokreni život - Meri" ustanovili su, upoređivanjem 4 najveća Zavoda za hitnu pomoć u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, da je najveći prosečan broj poziva u odnosu na broj stanovnika zabeležen u Nišu, čak 62%, dok je u ostala tri Zavoda taj procenat 42%.
Broj stanovnika u Nišu je 254.723, broj pregleda 25.556, broj ekipa Hitne pomoći 7, prosek poziva iznosi 159.449, prosek intervencija na 1.000 stanovnika je 100, dok je prosek intervencija po broju poziva 16%, prosek poziva po broju stanovnika je 1,59, što ukupno čini 62% - saopštili su iz pokreta.Pozivajući se kriterijume iz Člana 12 Pravilnika o bližim uslovima za obavljanje zdravstvene delatnosti u zdravstvenim ustanovama, Zavod za hitnu medicinsku pomoć može osnovati i obavljati zdravstvenu delatnost ako ima najmanje jednog doktora medicine, jednu medinskog tehničara i vozača na 6.000 stanovnika, na osnovu čega su izračunali da bi Niš morao imati 42 tima, od kojih bi 8 ekipa bilo u istoj smeni.
Podsetimo, niška Hitna pomoć 2020. godine bila je akter afere zbog toga što su njeni zaposleni lekar Miodrag Branković i medicinska sestra Marina Stanisavljević Branković komentarisali stanje u Hitnoj pomoći ispod posta za tekst na Fejsbuk stranici Južnih vesti. Njih su kolege prijavile za iznošenje neistina i uznemiravanje javnosti. Kako je tada Branković rekao, njega i njegovu suprugu prijavili su zamenica direktora, a sadašnja VD direktorka Snežana Radivojević i glavni tehničar Ivana Štibrić, ali mu nije bilo jasno zbog čega.
Komentari 2
ostavi komentar