Društvo i ekonomija
18. 10. 2022. 12:55 24
Beogradske elektrane 5 godina grejanje naplaćivale više nego što su smele - evo koliko vam duguju
Beogradske elektrane punih pet godina su Beograđanima grejanje naplaćivale puno skuplje nego što su imale pravo po zakonu!
Kako piše K1info.rs, veštačenje koje je naručilo udruženje Zaštita potrošača pokazalo je da su vlasnici stanova od 80 kvadrata grejanje pretplatili za 46.694 dinara, vlasnici stanova od 60 kvadrata dali su čak 35.021 dinara više, dok su Beogradske elektrane vlasnicima stanova od 40 kvadrata dužne 23.347 dinara.
Naime, problem je u tome što je cena gasa opala u periodu između 2016. i 2020. godine. To pojeftinjenje osetila je država, ali ne i potrošači.
Predsednik udruženja Zaštita potrošača Nenad Bumbić objasnio je da je razlika nastala jer Grad Beograd i Beogradske elektrane nisu, kako Zakon o energetici nalaže, smanjili cenu grejanja pred početak nove grejne sezone. Zakon o energetici odredio je kako se cena grejanja izračunava, ali i da ona mora da se usklađuje svake godine u septembru sa rastom ili smanjenjem troškova proizvodnje i isporuke toplotne energije.
- Tokom 2015. i 2016. godine cene gasa, za komercijalne kupce, opala je između 28 i 33 odsto. Zato su Grad Beograd i toplane imali zakonsku obavezu da smanje cenu grejanja - objasnio je Bumbić za K1info.
Međutim, cena grejanja je tokom 2016. godine ostala ista kao i godinu ranije, iako je po Zakonu morala biti snižena za najmanje 14 odsto, odnosno za oko 17 dinara po kvadratu mesečno.
Sagovornik napominje da se do sada oko 250 ljudi prijavilo se za tužbu protiv Beogradskih elektrana.
- Od toga je više od 50 već podneto, oko stotinak novih biće predato u toku sledeće nedelje, a očekujemo da će sve tužbe biti podnete do 1. novembra. Pripremno ročište bilo je zakazano za 3. oktobar, međutim, odloženo je za mart. To se desilo zato što su Beogradske elektrane odgovor Sudu poslale svega par dana pred ročište. To je kratko vreme da bi on uopšte stigao do nas - kaže Bumbić.
Predsednik udruženja Zaštita potrošača smatra da će potrošači isterati pravdu.
- Razumem da su građani skeptični zbog svega što se dešavalo, ali ja sam veoma optimističan. Ako tužite, verujem da ćete dobiti. U pitanju je čista matematika, ako bi Sud dosudio protiv potrošača to je kao kad bi rekli da su dva puta dva pet, a ne četiri. Nema o čemu tu puno da se razmišlja, zato i pozivam potrošače da nam se priključe - kaže on za K1info i dodaje:
- Ukoliko dobiju na Sudu moraće da im isplate pun iznos koji im duguju, ali i kamate. S obzirom da je u pitanju delo neosnovano bogaćenje, rok za zastarevanje je deset godina.
Beogradske elektrane u jednom trenutku zaista jesu poslale zahtev za usklađivanje cena, ali da bi ih povećale! Prvi put su to uradili tek 2021. godine, kada je računica pokazala da cena grejanja treba da se poveća. Naravno, izmene se rade samo na štetu potrošača.
U periodu između 2016. i 2020. godine Beogradske elektrane su ostvarile poslovnu dobit od preko 23 milijarde dinara! Ovo komunalno preduzeće je tih godina spadalo u najprofitabilnije kompanije u Srbiji.
Agencija za privredne registre je 2016. godine objavila da su Beogradske elektrane peto najprofitabilnije preduzeće, odmah posle NIS-a, Telekoma, Telenora i EPS-a.
Komentari 24
ostavi komentar