Društvo i ekonomija

[ Izvor: RTS ]

28. 08. 2022. 06:55 0

Kako prepoznati da je dete zavisno od interneta i telefona?

Savremene tehnologije osim dobrobiti donele su i problem zavisnosti kao posledicu nekontrolisanog korišćenja interneta. Doktorka Katarina Crnić iz Centra za mlade u Specijalnoj bolnici za bolesti zavisnosti Drajzerova kaže za RTS da odbijanje učešća u društvenim aktivnostima kako bi proveli više vremena onlajn, ljutnja, bes, anksioznost, napetost, nelagoda usled zabrane korišćenja interneta, ukazuju na zavisnost. Moramo da ograničemo vreme provedeno na internetu – ako treniramo onda treniramo, ako učimo onda učimo, nema mobilnog telefona, ne smemo dozvoliti da nas išta remeti, kaže Crnićeva.

Pred nama je poslednji vikend koji će učenici osnovnih i srednjih škola provesti na raspustu ovoga leta. Mnogi su već počeli da se pripremaju za nove lekcije i zadatke, dok se roditelji trude da dnevne aktivnosti prilagode većem broju obaveza koje ih čekaju već od 1. septembra. Tokom leta deca se lako naviknu da slobodno vreme provode uz ekrane računara ili mobilne telefone, pa im početak školske godine teže pada nego njihovim vršnjacima koji su se bolje organizovali.

Doktorka Katarina Crnić navodi da prelazak sa letnjeg raspusta i vraćanje školskim obavezama ne mora nužno da bude stresan jer su, kako kaže, deca puna energije, interesovanja, željna da uče i vide svoje drugare u školskim klupama, prenosi RTS.

- Ali zbog različitosti dece, starosti, nekima je stresan, a nekima ne - kaže Crnićeva.
Ukazuje da u sadašnje vreme ni odrasli ni deca ne mogu bez interneta i mobilnog telefona, ali da moramo da postavimo pitanje – da li nam njihovo korišćenje remeti dnevne aktivnosti.

- Da li možemo da izađemo iz interneta, Jutjuba i uđemo u sadašnjost, realnost gde su nam obaveze – dečije, školske, treninzi i negde vidimo da li postoji ta neka ljutnja, aneksioznost kada deci kažemo - e, sad to moraš da ostaviš i ideš na trening, u školu, idemo kod bake, prijatelja, kumova. Tu možemo da vidimo da li postoji taj neki problem, da ga rešavamo, objašnjavamo detetu da je važno da ima jasan uvid u to kada će raditi šta, kada je nešto na redu i kada je na redu da se igra igrica - navodi Crnićeva.

Kako prepoznati da je dete zavisno od interneta

Ukazuje da deca i mladi nisu svesni da imaju problem i da žive u po njima svetu zadovoljstva, da nisu svesna da da imaju problem sa prekomernim korišćenjem interneta te da zapostavljaju školske obaveze, učenje.

Zavisnost od mobilnog uređaja, ukazuje ona, kod dece možemo prepoznati kada odbiju učešće u društvenim aktivnostima kako bi proveli više vremena onlajn, promene raspoloženje ukoliko im oduzmemo mobilni telefon.
- Može da se primeti ta aneksioznost, promena raspoloženja, ljutnja, napetost, nelagoda - navodi.

Ističe da roditelji ako primete kod dece glavobolju i gubitak na težini treba prvo da pokušaju da kroz program dnevnih aktivnosti – učenje, treninzi, šetnja, pomognu detetu da se reši prekomernog korišćenja interneta i mobilnog telefona, a da ukoliko rezultati izostanu, potraže pomoć stručnjaka.

Navodi i da roditelji mogu sprečiti razvoj zavisnosti te da je osnovni i najvažniji korak da detetu ograniče vreme koje provodi pred ekranom.

Treba da naprave plan kada se u toku dana koriste ekrani, a kada ne, dodaje ona.

Zašto je toliko privlačan mladima

Objašnjava da je i internet neodoljiv mladima, jer predstavlja vid komunikacije koji je nov, interesantan.
- Možda možemo da budemo malo i drugačiji u tome i to je nešto što mlade adolescente od 16 godina pa nadalje, zaintrigira, oni u to ulete, oni su možda nesigurni u društvu, oni su ti koji socijalne mreže i internet koriste najviše - ukazuje Crnićeva.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Izbor(i)

Zoran Živković [23.04.2024.]




Video dana

U čemu je problem?

Anketa

Gde ćete provesti predstojeće praznike?

Rezultati