Društvo i ekonomija
26. 05. 2021. 16:10 2
"Doktorat Malog? Moje bilo da završim posao do kraja"
Još uvek aktuelna rektorka Univerziteta u Beogradu (UB) Ivanka Popović izjavila je gostujući na televiziji N1 da je procedura tokom izbora novog rektora bila ispoštovana, ali da je bilo nekih stvari koje nisu bile uobičajene u dosadašnjoj univerzitetskoj praksi i da do sada nikad Savet nije oborio volju Senata. Preveliko mešanje Saveta u rad UB može da otvori pitanje da li se tako krnji njegova autonomija, kaže Popovićeva koja je podsetila da je zakonom iz 2017. povećan broj predstavnika države u savetima fakulteta i univerziteta.
Univerzitet u Beogradu dobio je novog rektora - profesora Vladana Đokića, dosadašnjeg dekana Arhitektonskog fakulteta. Đokić je dobio 23 glasa članova Saveta, a dosadašnja rektorka Ivanka Popović 17. Prethodno je Senat Univerziteta u Beogradu Popovićevoj dao 27 glasova, a Đokiću 17.
Na pitanje da li je bitka bila fer, Popović je najpre rekla da čestita prof. Đokiću na izbornoj pobedi, dodajući da je procedura bila ispoštovana, ali…
- Ali, ko je učestvovao u tom procesu, ja ne mogu da sudim, tu ima nekih stvari koje su se dešavale, koje do sada nisu bile uobičajene u univerzitetskoj praksi, makar da je to meni poznato… Ono što je ključna stvar - do sada nikad nije Savet oborio volju Senata, što se desilo juče. Sada se postavlja pitanje kakav će biti odnos snaga i ko će zapravo donositi odluke na UB - navela je Ivanka Popović.
Podsećajući da se uvek zalagala i dalje se zalaže za transparetnost rada UB, a dodajući da je jasno da on, kao državni univerzitete, mora da pude pod nekih uticajem države i da država tu mora da realizuje neke svoje interese, Popovićeva kaže da je činjenica da preveliko mešanje Saveta u rad UB može da otvori pitanje da li se time krnji njegova autonomija. Dodaje da će praksa i vreme pokazati kako će to sve izgledati.
Na pitanje da li vlast prelazi tu granicu, Popovićeva kaže da do nedavno nisu imali taj utisak, ali da od 2017. godine, kada je zakonom povećan broj predstavnika države u savetima fakulteta i univerziteta, "da se može reći da je od tada počekla tendencija jačanja uticaja države".
Upitana šta protiv nje ima bivši ministar prosvete Mladen Šarčević, inače sada savetnik u Vladi, za koga se čulo da je lobirao za njenog protivkandidata, Popovićeva navodi da je on nije rekao da je protiv nje, već da smatra da je Univerzitetu potrebna nova energija. Kaže da je s njim imala dobru saradnju, da nisu imali razloga da se žale na ministra, a da misli da nije ni on imao razloga za žalbe na njih.
Na konstataciju da je ona rektorka koja je otvorila slučaj doktorata ministra Siniše Malog, pa stoga sada deo javnosti ima utisak da je kažnjena što je pokrenula tu proceduru, Popović kaže da nije ona otvorila to pitanje već Univerzitet.
- A moje je bilo da završim taj posao kad sam preuzela dužnost rektora. Mi smo kao Univerezitet samostalno to uradili. Nije dobro da postoje određene sumnje da se tako nešto dešava jer se time krnji samostalnost i ugled našeg Univerziteta, tako da se ja nadam da nećemo imati situacije koje će dovoditi u pitanje dostojanstvo univerziteta i da će se poštovati njegova autonomija - navela je ona za N1.
Na pitanje da li je trpela pritiske u to vreme, rektorka kaže da je bilo određenih grupa "koje su imale određene interese kako da se ta stvar reši i to je bilo širokog spektra".
- A što se tiče same države, je ne mogu da kažem da je bilo nekih izrazitih pritisaka - navela je Popovićeva.
Upitana o Bogoslovskom fakultetu i mogućem potrebnom blagoslovu za upis, kaže da je optimalno rešenje bilo da se to reši u okviru univerziteta, a da ovako ispada da se univerzitetu nameće nešto spolja (izmena zakona, predlog koji dolazi iz Ministarstva).
- Videćemo da li će ti članovi zakona i proći, verujem i da hoće i verujem da će da se ozakoni ono što do sada nije bilo usklađeno u propisima, u Statutu Bogoslovskog fakulteta, kaže Popovićeva i dodaje da će biti posledica po autonomiju univerziteta.
- Time se, ističe, formalno dozvoljava da drugo pravno lice kontroliše članicu univerziteta, čime se krši autonomija. Navodi da Univerzitet nije znao za stavke u predlogu o tom fakultetu. Verujem da ministarstvo veruje da je to najbolji način da se taj problem reši - navela je.
Popovićeva ističe da je mišljenja da je najbolja politika ona da se svi oni koji su izvan akademske zajednice ne mešaju u rad akademske zajednice. To je ono što garantuje da Univerzitet funkcioniše i nađe najbolja rešenja za akademsku zajednicu, kaže Popovićeva.
Komentari 2
ostavi komentar