Košarka
28. 04. 2025. 09:23 0
Evo potvrde: Amerima je pred OI samo Srbija bila u glavi!
Košarkaške reprezentacije Srbije i SAD su u polufinalu olimpijskog turnira prethodnog leta odigrale utakmicu za sva vremena.
Za ovaj meč, koji su odlučili šutevi i poneke sudijske odluke, Srbija se spremala mesecima, ali su duel jednako ozbiljno shvatili i Amerikanci.
Novinar Brajan Vindhorst, koji za američki ESPN izbliza prati reprezentativni program te zemlje, gostovao je u podkastu Bila Simonsa i izneo je "insajderske" detalje o tome kako su se Amerikanci spremali za "orlove".
- Gledao sam Mundobasket u Manili, a Srbija je igrala bez Jokića. Mislio sam da se neće plasirati na Olimpijske igre bez Jokića. Sećam se da je Bogdan Bogdanović bio u sukobu sa selektorom Pešićem. Jako je teško kvalifikovati se za Igre jer morate da budete jedan od dva najbolja evropska tima. Kada su se kvalifikovali, pomislio sam: "Ovo je loša vest za SAD". Srešćemo se sa Jokićem u Parizu - bio sam zabrinut. Jokić veoma ozbiljno shvata nastupe u reprezentaciji - objasnio je Vindhorst.
Srbija je organizovala svoj raspored tako da triput tokom jednog leta igra sa SAD.
- Prvo su igrali prijateljski meč u Dubaiju - nebitan, ali ipak prilika da ih vide. Zatim u grupnoj fazi Svetskog prvenstva i konačno u nokaut fazi. Pešić, Jokić i ostatak ekipe sve su planirali unapred. Nije ih zanimao rezultat meča u grupi. Fokusirali su se na ono što dolazi. Žreb koji je Srbiju smestio u istu grupu sa SAD održan je još u februaru, a oni su tada već počeli da se pripremaju za taj susret u avgustu. I dali su dodatni novac da bi otišli u Abu Dabi i igrali. Sve se gradilo ka tom trenutku. Prosečnom američkom navijaču to ništa nije značilo, i ne krivim ih, ali u pozadini se odvijala ozbiljna drama - priča novinar ESPN.
A šta su u međuvremenu radili Amerikanci?
- Stiv Ker i Šon Ford, generalni menadžer košarkaške reprezentacije SAD, razmišljali su o tome mesecima. Dok je Ker vodio Golden Stejt Voriorse tokom sezone, u glavi mu je bila - Srbija. Džef Van Gandi, savetnik Bostona i deo stručnog štaba američke reprezentacije, takođe je razmišljao o Srbiji. Sve se vrtelo oko Srbije. Naravno, tu je bila i Francuska, kao domaćin Igara, ali Ker je razmišljao samo o Srbiji.
U čemu je bila prednost Srbije u ovom duelu?
- Stalno to ponavljam - niko me ne sluša, i to mi ne smeta - ali FIBA košarka je potpuno drugačija. Razlika između 40 i 48 minuta igre je ogromna, što se naročito oseti na ritmu meča. I sama dinamika igre uživo je potpuno drugačija. Pet ličnih grešaka umesto šest, manjak prekida - sve se odvija mnogo brže. U NBA ligi, ako gubite 15 poena, znate da još možete da se vratite. U međunarodnoj košarci to ne funkcioniše tako.
Vindhorst kaže da su Amerikanci zapravo u težoj poziciji kada nastupaju na FIBA turnirima…
- Takođe, u FIBA pravilima ne možete juriti sudijske odluke, ne možete se zaletati na kontakt očekujući da vam dosude faul - ovde nema toliko "milosti". Sve je suprotno od NBA lige, gde često postoji latentna naklonost prema Lejkersima ili Seltiksima. U međunarodnoj košarci žele da SAD izgubi. Zaista, kada SAD izgubi, FIBA zvaničnici međusobno daju petice ispod stola. Oni žele da sve bude što globalnije - priča Vindhorst.
Amerikanci su ovog puta osvojili olimpijsko zlato, Srbija je u borbi za bronzu pobedila Nemačku i znala je to da proslavi na dodeli medalja.
Priliku za revanš Jokić i ostatak "orlova" imaće 2028. godine, a domaćin će biti Los Anđeles.
Komentari 0
ostavi komentar