Fudbal
15. 07. 2020. 07:24 0
Bonus igrači čuvaju pare iz opštinskih kasa
Izvršni odbor Fudbalskog savez Srbije doneo je u moru diskutabilnih i jednu sigurno dobru odluku - u narednoj sezoni Superlige i Prve lige Srbije svaki tim mora da počne sa dvojicom bonus igrača, mlađim od 21 godine i oni moraju da odigraju prvih 45 minuta. U svakom kolu će 76 mladih igrača početi mečeve Superlige i PLS.
Da ne bude da samo kritikujemo čelnike Saveza, ova striktna odluka doneće nam benefit u budućnosti, mada treba reći da je još pokojni Miljan Miljanić pre skoro 40 godina uveo takvo pravilo. Naime, dvojica mlađih fudbalera od 21 godine moraće da počnu utakmicu i da budu najmanje na terenu prvih 45 minuta. Ukoliko se neko od njih povredi, može da ga zameni samo igrač do 21 godine pa će tako klubovi u protokolu morati da imaju četvoricu mladih fudbalera.
Miljan Miljanić je ovo pravilo uveo kao ideologiju i razvojni program našeg fudbala koji nam je doneo i Čileance i Zvezdin Kup šampiona a on se odnosio na stvaranje fudbalera iz svojih škola. I dalje je Srbija izvoznik isključivo mladih igrača ali na drugačijim osnovama jer neki ne spoje ni 10 utakmica u seniorima, a neki i nijedan, a odu preko granice kao poluproizvod.
- Razvijanje mladih igrača trebalo bi da bude ideologija i filozofija svakog kluba u našoj zemlji. I trebalo bi da se podrazumeva, a ne da bude striktno postavljeno kao pravilo - ističe na početku razgovora za Direktno Branko Babić koji je poznat kao razvojni trener - Ja nisam najbolja adresa za to jer sam i u OFK Beogradu i u Vojvodini imao više fudbalera mlađih od 21 godine u timu i to kao standardne.
Kod Babića su stasavali u isto vreme i Ivanović, Duško Tošić, Jokić, Baša, Boban Rajković (OFK Beograd), pa braća Milinković-Savić, Babić, Poletanović, Radoja, Gaćinović (Vojvodina)... FSS je strikna pravila uveo zbog pojedinih klubova.
- Uzmite samo prosek godina igrača nekih klubova i biće vam jasno da je Savez morao da posegne za nekim propisom. Nelogično da je prosek godina u nekom srpskom klubu 27 ili 28 godina, Superliga i pogotovo Prva liga Srbije moraju biti stepenice na kojima će se najtalentovaniji dečaci razvijati, a ne biti kao u izlogu na transfer pijaci radi brze prodaje i lake zarade pojedinaca.
Babić kaže da struka snosi veliku odgovornost jer je malo razvojnih trenera, a ni Savez nema razvojni program. Najveću muku trebalo bi da imaju klubovi koji igraju u Evropi.
- Moraće da imaju i veći igrački kadar ali i kvalitetnije mlade igrače koji bi se i kroz ta evropska takmičenja kalila. Zvezda, Partizan, Vojvodina i TSC imaju mlade igrače i uglavnom nemaju problema da ih formiraju ali neke druge to ne zanima već opštinske i ko uzna čije pare troše na neke igrače od kojih niko nema koristi sem onih koji su ih doveli. Elem, nije suština ovog uvedenog pravila da nekome naudi, već da dok se ne usvoji neki strateški program razvoja, usmeri klubove da se oslanjaju na sopstvene resurse i zarađuju novac od toga ne da ga rasipaju iz državnog budžeta. Talentovanih igrača uvek ima, često zbog dovođenja isluženih igrača ne dobijaju šansu i sreću traže po inostranstvu - kaže Babić.
Miloljub Ostojić je takođe u karijeri radio sa mladim igračima i pozdravlja odluku Saveza da se uvede striktno pravilo. Međutim, njemu generalno smetaju ograničenja u profesionalnom fudbalu.
- Naš fudbal mora da bude razvojni, da u svakom timu ima što više mladih igrača, ali postoji i druga strana medalje. Profesionalna liga je profesionalna samo ako ne postoje ograničenja. Kod neko ulaže svoj novac koga je briga da li će imati ekipu sa prosekom od 30 ili 22 godine? Naša liga je nažalost poluprofesionalna, klubovi se finansiraju iz optinskih budžeta, tu imate sve i svašta i zato je uvedeno pravilo sa dva bonus igrača dobro u ovom momentu - objasnio je Ostojić.
Poslednjih godina Čukarički i Spartak Ždrepčeva krv profilisali su se kao klubnovi koji forsiraju mnogo mladih igrača što se i vidi na listi Superligaša za 2020/21. Inđija je prodala Banjca TSC za 100.000 evra i ostala je "najstarija ekipa", dok je klub iz Bačke Topole kupio čak četvoricu kvalitetnih mladih fudbalera kojima će prižati šansu.
S obzirom na to da su Babić i Ostojić objasnili na kojim osnovama bi trebalo da se razvija fudbal u Srbiji, ovo pravilo FSS doneće nam mogućnost da svakog vikenda vidimo bar u prvom poluvremenu 76 mladih fudbalera na 19 mečeva Super i Prve lige Srbije. I to je nešto za početak.
PROSEK GODINA U SUPERLIGI
Inđija 28,8
TSC 27,2
Mačva 26,5
Radnički N. 26,4
Mladost L. 25,4
Napredak 25,3
Partizan 25,2
Novi Pazar 25,2
Proleter 24,9
OFK Bačka 24,5
Radnik 24,4
Crvena zvezda 24,4
Vojvodina 23,9
Rad 23,6
Javor 23,5
Voždovac 23,1
Metalac GM 23,1
Čukarički 22,8
Zlatibor Čajetina 22,8
Spartak ŽK 22,5
Komentari 0
ostavi komentar