Politika
27. 03. 2026. 09:49 0
Žarić Kovačević: Podigli smo cenzus kako bismo sprečili da porodice izgube pravo na dečiji dodatak
Ministarka za brigu o porodici i demografiju Jelena Žarić Kovačević izjavila je da je cilj uredbe Vlade Srbije o povećanju praga za ostvarivanje prava na dečiji dodatak - zaštita najugroženijih porodica i unapređenje pravnog okvira koji se odnosi na porodicu.
- Podigli smo cenzus kako bismo sprečili da porodice izgube pravo na dečiji dodatak usled rasta minimalne zarade i poboljšanja životnog standarda - rekla je ministarka za RTS.
Ona je naglasila da će država za ovu meru izdvojiti između 950 miliona i milijardu dinara, kako bi se očuvao broj korisnika.
- Imali smo situaciju da sa povećanjem minimalne zarade određeni broj ljudi gubi pravo na dodatak. Ovom uredbom želimo da to sprečimo - navela je Žarić Kovačević.
Trenutno dečiji dodatak koristi više od 80.000 porodica, odnosno oko 160.000 dece, a nova mera ima za cilj da se taj broj ne smanjuje.
Prema novoj uredbi, prag prihoda po članu porodice povećan je sa 13.240 na 18.000 dinara, čime se omogućava većem broju porodica da zadrži pravo na dečiji dodatak.
Komentari 0
ostavi komentar