Politika
01. 04. 2025. 14:52 1
Aleksić: Građani plaćaju medijske trovačnice da od njih sakrivaju istinu
- Građani Srbije svojim novcem plaćaju medijske trovačnice koje ih dovode u zabludu i od njih kriju istinu, tako što im državna preduzeća i lokalne samouprave daju milijarde iz državne kase iako svakodnevno krše kodekse - rekao je danas predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodni poslanik Miroslav Aleksić na petoj konferenciji za medije nakon formiranja antikorupcijskog tima stranke u Narodnoj skupštini Srbije.
Aleksić podseća da je 2015. godine usvojen set medijskih zakona i to Zakon o javnom informisanju i medijima, kao krovni zakon, kao i Zakon o elektronskim medijima i Zakon o javnim medijskim servisima kojima je predviđen izlazak države i jedinica lokalne samouprave iz vlasničke strukture medija, odnosno privatizaciju, uvođenje takse umesto tv pretplate i stvaranje uslova za digitalizaciju.
- Šta je Srbiji donela privatizacija medija? Privatizovana su 33 medija, faktički državnim novcem. Država je zamenila vlasničku kontrolu finansijskom kontrolom, a mediji se i dalje finansiraju novcem građana Srbije. Dobili smo faktičku kupovinu budžetskim novcem, nove vlasnike povezane sa režimom i slivanje novca iz gradske i opštinske kase za finansiranje medija. Svi ti mediji su pod kontrolom vlasti i služe da centralizovano prenose poruke režima i svakodnevno nas dovode u zabludu - objasnio je on.
On naglašava da su stub medijskih manipulacija štampani mediji, pa kada je u pitanju kršenje Kodeksa novinara Srbije, svake godine na prva tri mesta se smenjuju Informer, koji je za 859 dana od 2020. do početka ove godine imao 4.075 prekršaja u štampanom izdanju, Alo sa 5.457 prekršaja i Srpski telegraf sa 4.367 prekršaja, zatim sledi Kurir sa 2.150 prekršaja, Večernje novosti sa 1.971 prekršajem i Politika sa 260 prekršaja.
- Prema podacima Saveta za štampu, u posmatranom periodu, navedeni dnevni listovi prekršili su kodekse 18.280 puta, što je više od 21 prekršaja dnevno, kroz iznošenje neistinitih informacija, govor mržnje, senzacionalizam, nagađanje, zloupotrebu, eksplicitno nasilje koje su prikazivali kroz tektove i fotografije. Tabloidi su takođe i zatvoreni za opoziciju, osim kada su u pitanju neistiniti i negativni tekstovi - dodao je on.
Aleksić ističe i da se u izveštaju Saveta za štampu iz 2023. godine navodi da je izveštavanje o opoziciji uglavnom negativno i da u tabloidima nalazimo ogroman broj nepotpisanih tekstova u kojima se iznose neistine o opozicionim strankama i njihovim liderima uz potpuno ignorisanje njihovih demantija i dodaje svoj primer koji je obrađen u svom izveštaju "Aleksić i tast“ gde su mediji izveštavali o navodnim zloupotrebama budžetskog novca potpuno zanemarujući njegova podsećanja da je zbog takvog pisanja dobio više sudskih presuda.
- Ovi mediji lažu i i kada ih tužite neko im daje novac da plate kazne koje su mizerne. Država je napravila takav sistem i oni nastavljaju da rade šta hoće. Od 2017. godine uporno dobijam na desetine presuda, ali oni nastavljaju i dalje da pišu - dodao je Aleksić.
Aleksić kaže da je Kurir od 2020. godine dobio iz državne kase 3.196.714.266 dinara i to od Radio-televizije Srbije, Elektroprivrede Srbije, JP Srbijašume, Državne lutrije Srbije i JP Pošta Srbije, Srpski telegraf 382.047.756 dinara od Radio-televizije Srbije, Elektroprivrede Srbije, Državne lutrije Srbije, JP Pošta Srbije i Republičke direkcije za imovinu, Politika i Večernje novosti koje imaju istog vlasnika dobile su 377.688.310 dinara od države, Informer 181.201.448 dinara, a Alo 174.794.880 dinara.
- Kroz 200 poslova 29 državnih preduzeća dalo je milijarde dinara tabloidima, pa su tako Večernje novosti od RTS dobile 6.000.000 dinara za reklamiranje programa u štampanim i onlajn medijima, Informer je od Državne lutrije Srbije dobio 4.900.000 dinara za oglašavanje u štampanim medijima, Alo je od JP Pošta Srbije dobio 2.566.080 dinara za zakup oglasnog prostora za štampane medije, Politika je od JKP Pogrebne usluge Beograd dobila 6.367.404 dinara za oglašavanje, a Kurir od EPS 3.600.000 dinara za zakup štampanih medija i internet portala sa nacionalnom pokrivenošću - dodao je on.
Aleksić objašnjava da je 169 jedinica lokalne samouprave davalo novac tabloidima na konkursima za projektno sufinansiranje medija, pa je tako Informer za projekat ,"Učimo kroz igru” koji treba da se bavi mladima i naukom dobio dva miliona dinara od grada Beograda, dok je Srpski telegraf na istom konkursu za projekat ,"Sport i fizička kultura” dobio 4.500.000 dinara.
- Brojni su primeri kako tabloidi koji najviše krše kodekse i pravila dobijaju na konkursima novac građana Srbije, a ne opravdavaju ga kroz svoj rad. Alo je od grada Niša dobio 1,8 miliona dinara za projekat ,"Evropski Niš”, Večernje novosti su od grada Šapca dobile dva miliona dinara za dva projekta, dok su Alo i Kurir od grada novog Sada dobili milion odnosno 2,5 miliona dinara.
On podseća da Pravilnik o sufinansiranju projekata proizvodnje medijskih sadržaja predviđa odredbu prema kojoj članovi komisije treba da uzmu u obzir da li su učesniku konkursa izrečene mere od strane državnih organa, regulatornih tela ili tela samoregulacije u poslednjih godinu dana, zbog kršenja profesionalnih i etičkih standarda.
- Režim Aleksandra Vučića počiva na dezinformacijama, manipulacijama, obmanjivanju građana Srbije, targetiranju neprijatelja i stvaranju lažne slike, a sve to rade zahvaljujući korupciji koja je u vrhu i kojom razaraju državu. Ova vlast stvorila je ambijent da se u Srbiji krade po zakonu i uništila institucije da bi mogli da kradu onako kako njima odgovara. Najveći neprijatelj njegovog režima je istina koja će uvek naći put, ali nažalost, do tada, svi plaćamo visoku cenu - rekao je on.
Aleksić je pozvao građane, privredne subjekte i ljude u javnom sektoru da prijave korupciju antikorupcijskom timu Narodnog pokreta Srbije na sajtu stranke i na mejl prijavikorupciju@nps.org.rs.
Komentari 1
ostavi komentar