Politika
13. 02. 2025. 14:28 3
"Studenti su antikorupcijska sila, avangarda kakvu Evropa nije videla od 1968. godine"
Na 16. sastanku Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje EP u Strazburu, potpredsednica Srbija centra i narodna poslanica dr Tijana Perić Diligenski istakla je da su oči evropske i svetske javnosti usmerene ka Republici Srbiji zbog studenata koji mesecima blokiraju univerzitete, ali i građana, koji se kroz građansku neposlušnost i mirne oblike borbe zalažu za vrednosti garantovane klasterom 1.
- Studenti i građani Srbije traže pravdu na ulici, jer su institucije blokirane i ne rade svoj posao. Studenti su antikorupcijska sila, avangarda kakvu EU i Evropa nije videla od 1968.godine. Nažalost, nijedan od ključnih stubova EU se ne primenjuje. Posle tragičnih događaja u Novom Sadu 1. novembra režim je pokušao da objasni građanima kako nadstrešnica nije rekonstruisana. Reč je o obmanjivanju građana - rekla je Perić Diligenski.
Ona se osvrnula i na rad tužilaštva, kome je tri meseca bilo potrebno da pokrene finansijsku istragu zbog postojanja osnova sumnje na korupciju u slučaju nadstrešnice, zaključivši da se Srbija svela na državu telefonske pravde. Istakla je zabrinutost zbog poražavajućeg rezultata u borbi protiv korupcije, a naročito organizovanog kriminala, pre svega u slučaju Banjska, za koji još uvek nisu procesuirana odgovorna lica.
Kad je reč o klasteru 4, koji se odnosi na zelenu agendu, ona se fokusirala na pitanje rudarenja litijuma, kome se protivi 60 odsto građana Srbije. Navela je da je rudarenje litijuma "ekološki neodrživ projekat" koji bi, prema nalazima relevantnih institucija (SANU i Biološkog fakulteta u Beogradu) doveo do degradacije biodiverziteta i do ekološkog egzodusa. Dodala je da je reč o projektu koji je ekonomski neisplativ zbog niske rudne rente, koja je u Srbiji među najnižima u Evropi, te da bi svaki građanin od rudarenja litijuma dobio 2,6 evra. Postavila je pitanje da li bi Evropska unija primila Srbiju kada bi ona postala jalovište, kao i da li je ekološka devastacija Srbije cena opstanka evropske tj. nemačke automobilske industrije.
Komentari 3
ostavi komentar