Politika
07. 02. 2025. 07:11 7
Izbori u nedelju daju odgovor: 10:0 za Srpsku listu ili...
Posle nedeljnih izbora na Kosovu i Metohiji znaćemo da li će zvaničnom Beogradu i Srpskoj listi dodela pomoći od 20.000 dinara onim najugroženijima omogućiti novu pobedu, sa maksimalnih 10:0, ili će možda i Srbe iz južne pokrajine zahvatiti talas protivljenja vlasti SNS, kao u ostalom delu države.
Na Svetog Savu Aleksandar Vučić je pozvao srpski narod na Kosovu i Metohiji da "u što je moguće većem broju izađu na parlamentarne izbore 9. februara i daju podršku Srpskoj listi".
Predsednik je Srbe iz južne pokrajine pozvao da podrže Srpsku listu koja je i osnovana uz podršku vlasti SNS-a. Naprednjacima je važno učešće na kosovskim izborima "kako bismo pokazali da se ne povlačimo", dodao je tada predsednik.
Po običaju, "zaboravio" je da za deset poslaničkih mesta koliko pripada Srbima, kandidate imaju i Srpski narodni pokret, Za slobodu pravdu i opstanak, Partija kosovskih Srba, Srpska demokratija i Građanska inicijativa Narodna pravda. I svi oni su Srbi.
Kao i oni građani koji su se, prema izveštaju portala Kossev, u sredu uveče (samo četiri dana pre izbora) okupili ispred Amfiteatra Tehničke škole u Kosovskoj Mitrovici, i odazvali se na pozive za razgovore u vezi sa dodelom novčane pomoći iod 20.000 dinara, koju je srpski predsednik najavio još prošlog septembra.
Kako je objavio portal Kossev, građani su pozive dobili u utorak i sredu, da 5. februara u 17 sati, ili nekom drugom terminu, dođu na razgovor. Građani, koji nisu želeli da se predstave, za portal Kossev su izjavili da su neke od njih zvali iz Nacionalne službe za zapošljavanje, a neke iz Centra za socijalni rad, i da će sa njima u amfiteatru razgovarati "predsednik opštine". Ekipa portala Kossev pozvala je predsednika opštine Ivana Zaporožca koji je rekao da "ne zna ništa o tome", dok je predsednik Srpske liste Zlatan Elek odgovorio da "nema nikakvu informaciju, te da nije on nikoga pozivao".
Igranje na najugroženije - nezaposlene i primaoce socijalne pomoći, SNS je usavršio na izborima u proteklih 12 godina. A sada je tu ulogu preuzela važna kosovska ispostava naprednjaka - Srpska lista, čiji poslanici od novembra 2022. nisu aktivno učestvovali u radu kosovskog parlamenta zbog "politike bojkota". Za to vreme kosovske vlasti stavljaju katanac na sve što ima veze sa Srbijom.
Tako su prošle godine zatvorile Privremene opštinske organe, Poštu Srbije na severu Kosova, trezor Narodne banke Srbije u Leposaviću, Banku Poštanska štedionica, Kancelariju za Kosovo Vlade Srbije, Direkciju Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, Kosovsko-Mitrovački upravni okrug i Centar za socijalni rad iz Vučitrna, Direkciju za urbanizam, Direkciju za stambeni i poslovni prostor i Direkciju za građevinsko zemljište u Severnoj Mitrovici. I na kraju, početkom 2025. Poresku upravu i Dunav osiguranje. Vlast u Srbiji, naravno, obećala je da niko od zaposlenih u tim ustanovama neće ostati bez plate, doduše moraće da putuje do mesta u centralnoj Srbiji, tik do administrativne linije.
Vlast u Beogradu koja sad obećava Srbima da neće ostati bez plata, prethodno je dopustila da skoro svi elementi srpske državnosti u južnoj pokrajini budu izbrisani. Ukinute su srpske registarske tablice, platni promet, srpska dokumenta, srpski pozivni broj i uspostavljen je pravno-administrativni sistem prištinskih vlasti na severu Kosova. Priština je preuzela jezero Gazivode, ceo energetski sistem. Srbija i tzv. Kosovo međusobno nostrifikuju diplome. Beograd se obavezao da će da poštuje teritorijalni integritet i suverenitet Kosova i da neće sprečavati prijem Kosova u međunarodne organizacije. Kosovo je dobilo status pridruženog člana u Parlamentarnoj skupštini NATO na sastanku Skupštine u Bugarskoj.
Srbija je izgubila sve od svoje državnosti, a Srbi su stavljeni u još gori položaj, obespravljeni, maltretirani. Onih desetoro njihovih poslanika, svi sa Srpske liste, koji bi trebalo da se bore za njihov bolji položaj, sprovodili su "politiku bojkota". Nisu ipak sve bojkotovali. Na svakih šest meseci pojavljivali su se u kosovskoj skupštini, nakratko, kako ne bi izgubili mandate. I ono mnogo važnije - platu iz budžeta tzv. Kosova. Mesečno oko 1.800 evra, ili godišnje 216.000 evra.
Njihov bojkot kosovske skupštine mesečno je deset puta vredniji od pomoći mati Srbije najugroženijim ćerkama i sinovima u južnoj pokrajini, i to tek pred kosovske izbore!
Komentari 7
ostavi komentar