Politika
15. 03. 2023. 18:22 13
Vučić: Sve potpisano u dijalogu mora biti sprovedeno
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je, u intervjuu za Euronews na engleskom jeziku, da sve što je potpisano u dijalogu Beograda i Prištine i što su potpisali i predstavnici Evropske unije mora da bude sprovedeno. On je rekao da su, kada je reč o Zajednici srpskih opština, pod pokroviteljstvom EU, potpisana četiri sporazuma - implementacioni plan, principi, menadžment i Prvi sporazum.
- To su četiri sporazuma. Sve već imamo potpisano i naravno to su potpisali predstavnici Evropske unije i to mora da bude sprovedeno. I to nije krajni cilj. Krajni cilj je da Srbi i Albanci žive zajedno, da žive mnogo bolje i da se poštuju, bez neprijateljstva. Ne planiram da govorim o bilo čijoj krivici, nije bitno da li će se to ostvariti za tri meseca ili tri godine, ali ako uspemo, to će biti istorijski uspeh - rekao je Vučić za Euronews.
Na pitanje da li se priprema za novu rundu razgovora sa predstavnicima Kosova i šta su "crvene linije", predsednik Srbije je rekao da ne govori često o crvenim linijama, jer ako se o tome govori dosta onda ne postoje pravi pregovori i "druga strana će insistirati samo na tim crvenim linijama".Važnije je, dodao je, razgovarati prikladno, a to "znači pokušavati da se nađu kompromisna rešenja".- Mi smo spremni da to uradimo. Naravno obe strane imaju svoje crvene linije i to ne mogu da poreknem ali moramo, verujem obe strane, dosta da uradimo kako bismo normalizovali situaciju između naših nacija, naših naroda i imajući to u vidu, verujem da je u interesu obe strane da obezbedimo slobodan protok roba, ljudi, kapitala. Na tome moramo veoma marljivo da radimo, kao i na tome da se implementiraju svi prethodni sporazumi - podvukao je Vučić.
Komentari 13
ostavi komentar