Politika
25. 01. 2022. 13:50 3
Đinđić je na današnji dan pre 21 godinu postao premijer
Na današnji dan pre 21 godinu formirana je prva demokratska Vlada Srbije - Vlada Zorana Đinđića. Đinđićeva vlada imala je sedam potpredsednika, 17 ministarstava i 16 ministara. Vlada se suočavala sa brojnim problemima nasleđenim iz 90-ih i pokušala je da ekonomski uništenu zemlju, posle godina ratova, sankcija, bede, vrati u red uređenih evropskih država.
- Zadatak koji mi danas preuzimamo kao nasleđe ovih poslednjih deset godina, veoma je težak, izazovi su veoma veliki, ali i šansa da se upišemo u istoriju kao generacija koja je jednu zemlju ponovo vratila na njen pravi put, ta šansa takođe je veoma velika. Zato nam je potrebna saradnja celog parlamenta, cele naše zemlje - rekao je Zoran Đinđić u uvodnom ekspozeu.
Prva odluka Đinđićeve Vlade bilo je smenjivanje načelnika tadašnjeg Resora državne bezbednosti Radomira Markovića, koji je kasnije osuđen na 40 godina zatvora zbog umešanosti u četvorostruko ubistvo na Ibarskoj magistrali. Vlada je izabrana posle tromesečnog mandata prelazne vlade, formirane pošto je Milošević izgubio izbore 24. septembra 2000. godine i priznao poraz posle velikih demonstracija 5. oktobra te godine.
- Srbija je ovih deset godina bila prepuštena na milost i nemilost brutalnim interesnim grupama u samoj zemlji i međunarodnim interesima izvan naše zemlje. To vreme je završeno i danas možemo da kažemo da je ono završeno. Posle 5. oktobra Srbija je uzela svoju sudbinu u svoje ruke. Ovo što mi danas radimo, konstituisanje demokratske vlade, možemo u simboličnom smislu da smatramo 6. oktobrom. Ova vlada danas dobija mandat koji nam je dao narod na ulicama Srbije, mandat za promene - rekao je Zoran Đinđić i dodao:
- Onoga dana kada zaboravimo taj mandat i kada pomislimo da smo dobili mandat da vladamo, toga dana smo izgubili. Taj gubitak bio bi mnogo veći nego samo gubitak vlasti. To bi bio gubitak časti, to bi bio gubitak istorije. Zbog toga, svaki dan ove vlade mi ćemo zapamtiti. Izabrani smo da sprovedemo reforme, te reforme podrazumevaju nekoliko bitnih prioriteta, nekoliko bitnih uslova koje treba da ispunimo da bismo zemlji vratili kredibilitet, dostojanstvo, snagu i da bi našoj zemlji mogao da se vrati izgubljeni mir, zadovoljstvo i sreća. Nažalost, nekoliko tih prioriteta ne zavise samo od nas. Mi smo ih zatekli i treba da ih rešavamo.
Đinđić je ubijen 12. marta 2003. godine a za organizaciju i izvršenje ubistva osudjeni su čelnici rasformirane Jedinice za specijalne operacije Državne bezbednosti Milorad Ulemek Legija i Zvezdan Jovanović i pripadnici zemunskog kriminalnog klana.
Sastav Vlade Zorana Đinđića:
Potpredsednici:
- Nebojša Čović
- Dušan Mihajlović (vodio i Ministarstvo unutrašnjih poslova)
- Momčilo Perišić
- Vuk Obradović
- Žarko Korać
- Aleksandar Pravdić
- Jožef Kasa.
Ministri:
- Božidar Đelić (finansije i ekonomija)
- Vladan Batić (pravda i lokalna samouprava)
- Dragan Veselinov (poljoprivreda, šumarstvo i vodoprivreda)
- Aleksandar Vlahović (privreda i privatizacija)
- Goran Novaković (rudarstvo i energetika)
- Kori Udovički (zamenila Gorana Novakovića u resoru rudarstva i energetike juna 2002)
- Marija Rašeta Vukosavljević (saobraćaj i telekomunikacije)
- Dragoslav Šumarac (urbanizam i građevina)
- Slobodan Milosavljević (trgovina, turizam i usluge)
- Goran Pitić (ekonomske veze za inostranstvom)
- Dragan Milovanović (rad i zapošljavanje)
- Gordana Matković (rad, boračka i socijalna pitanja)
- Dragan Domazet (nauka, tehnologija i razvoj)
- Gašo Knežević (prosveta i sport)
- Branislav Lečić (kultura)
- Obren Joksimović (zdravlje i zaštita životne okoline)
- Vojislav Milovanović (vere)
- Anđelka Mihajlov (zaštita prirodnih bogatstava i životne sredine)
- Rodoljub Šabić (državna uprava i lokalne samouprave).
Komentari 3
ostavi komentar