Putovanja

Direktno.rs [ Izvor: cdm.me ]

02. 12. 2020. 10:29 0

Grad u kojem su rođeni bogovi: Teotihuakan

Pošto je drevni Egipat odavno propao, a tadašnja Grčka i Rim su izgubili moć, mistični Teotihuakan je bio na vrhuncu slave.

Njegov nastanak i dalje nije razjašnjen. Sagrađen je više od 1000 godina pre Asteka, moćnog indijanskog naroda koji je u 15. i 16. veku vladao velikim carstvom u južnom Meksiku. Upravo su oni, na svom jeziku, nahuatlu, mestu na koje su naišli dali ime Teotihuakan, što znači Rodno mesto bogova. 

U najvećem gradu pretkolumbovske Amerike živelo je 200.000 ljudi. Na vrhuncu je bio u 5. veku nakon što je drevni Egipat odavno propao, a tadašnja Grčka i Rim su izgubili moć. Evropom je tada zavladalo mračno doba, a Teotihuakan je bio na vrhuncu slave.

Oko 45 km severoistočno od grada Meksika i dalje stoje veličanstvene piramide, ali niko ne zna kome su bile sagrađene. Do prvih iskapanja došlo je početkom 17. veka, pod vođstvom meksičkog naučnika Karlosa de Siguenze i Gongore, a traju i danas.Uzduž glavne gradske ulice, poznate i pod nazivom Avenija mrtvih, nalaze se veličanstvene piramidalne građevine, palate i trgovi.

Građevine su nastajale tehnikom taluda i tablera. Talud je nagnuta površina koja se izmenjivala s vodoravnom uokvirenom površinom, tablerom kako bi nastao arhitektonski sklad. Ispod glavnog gradskog hrama - Hrama sunca, pronađen je izvor.Stanovnici su bili toliko napredni da su imali tekuću vodu, zahvaljujući naprednom sistemu. Poštovali su kult Pernate zmije i Tlaloka, boga vode, kiše i plodnosti s dugim nosom nalik na surlu.

U blizini Avenije mrtvih nalazi se Sunčeva piramida, koja je druga po veličini u Centralnoj Americi, nakon one u Čohuli. Visoka je 76 metara, a bila je još i viša, kada ju je krasilo svetište na vrhu, koje je nestalo.Za razliku od civilizacije Maja, gde je moć bila u rukama monarha koji ju je prenosio na svog naslednika, u skladu s načelima hijerarhije, u Teotihuakanu je postojao vladajući stalež u kojem su bili vojnici, sveštenici, činovnici i trgovci.

Arheološka iskapanja potvrđuju da je došlo do požara, rušenja građevina i pljačke, a nagađa se i o građanskom ratu ili napadima sa severa. Na brojna pitanja oko Teotihuakana još uvek nema odgovora.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Izbor(i)

Zoran Živković [23.04.2024.]




Video dana

U čemu je problem?

Anketa

Gde ćete provesti predstojeće praznike?

Rezultati