Beograd
24. 02. 2025. 16:08 9
"Primorani smo...": Bukvić objasnio zašto su u štrajk stupili Centri za socijalni rad u BG
Bojan Bukvić, čovek sa dugogodišnjim stažom u socijalnim službama, za Direktno je objasnio razloge zbog kojih su danas u štrajk stupili svi Centri za socijalni rad u Beogradu.
- Mi smo praktično primorani na štrajk jer je jasno da ovu vlast ne zanima to što centri za socijalni rad ne mogu više da funkcionišu na ovaj način. To je priznao i ministar Selaković još 2023. godine, kada je konstatovao da nemamo osnovne uslove za obavljanje svog posla - tvrdi Bukvić.
On objašnjava da zaposleni u Centrima za socijalni rad više od decenije pokušavaju da skrenu pažnju na brojne probleme i predlažu različita rešenja kako bi unapredili svoj rad, ali su od nadležnih do danas dobili samo lažna obećanja. Za to vreme, obim posla se višestruko povećao, a Bukvić i njegove kolege su učinili sve što su mogli da ne ostave na cedilu one kojima je njihova pomoć i podrška potrebna. Međutim, dalje više ne mogu.
Bukvić napominje da su njegove kolege i on štrajkovali i 2019. godine, i to sa sličnim zahtevima. Tada je potpisan Sporazum sa Vladom Srbije, ali Bukvić koji je tada bio u štrajkačkom odboru, kaže da je taj dogovor ostao mrtvo slovo na papiru, jer zaposlenima nisu obezbeđene ni službene legitimacije, iako je vlast preuzela tu obavezu.
- Umesto legitimacija koje su nam neophodne i koje su dužni da nam obezbede po zakonu, dobili smo samo nove softvere koji nam otežavaju posao, a koje plaćamo čuvenom Aseco-u 629 miliona dinara, plus održavanje od 13 miliona dinara - kaže Bukvić.
Radnici su, kako dodaje, razočarani i zbog toga što nadležni odbijaju da reorganizuju rad službe u skladu sa predlozima stručnjaka, a posebno ističe negativan tretman cele službe u tabloidnim medijima, koji ih senzacionalističkim naslovima, uz zanemarivanje interesa korisnika, konstantno targetiraju i otežavaju im da efikasno rade svoj posao.
Jedan od osnovnih zahteva zaposlenih u štrajku jeste povećanje plata na nivo beogradskog proseka, kako bi zaposleni u centrima mogli da iole normalno žive i obavljaju svoj odgovoran posao. Bukvić ukazuje i na ozbiljan manjak zaposlenih, koji je još 2016. godine konstatovao Zaštitnik građana. “Ako nas ne plate, mi ćemo, kao i brojne naše kolege, napustiti ovaj posao i otići da radimo nešto drugo, a niko drugi neće doći umesto nas pa će više desetina hiljada korisnika usluga ostati bez naše podrške.
- Ako nam ove zahteve ne ispune, a mi u obećanja više ne verujemo, onda će to biti jasan signal, ne da im ne trebamo mi, već da ih ne interesuje više desetina hiljada ljudi kojima je pomoć potrebna. I to treba da priznaju - zaključuje Bukvić.
Komentari 9
ostavi komentar