Beograd
10. 06. 2024. 08:50 4
Bliži se prodaja Stare šećerane: Beograd na vodi "viđen" kao novi vlasnik (FOTO)
Javno nadmetanje za kupovinu objekata "Prve srpske fabrike šećera Dimitrije Tucović 1898", biće održano 11. juna, a u javnosti je kompanija "Beograd na vodi" već viđena kao novi vlasnik Stare šećerane. Takva uverenja podgrejana su izmenama Prostornog plana za "Beograd na vodi" koje obuhvataju i ovu lokaciju, kao i činjenicom da su se na internetu, kao i u slučaju Beogradskog sajma, već pojavile vizualizacije mogućeg budućeg izgleda ovog spomenika kulture.
Stara šećerena prostire se na čak 12 hektara, na veoma atraktivnoj lokaciji prekoputa Ade Ciganlije. Stanje u kom se trenutno nalazi nikako ne odgovara statusu nepokretnog kulturnog dobra i spomenika kulture koji uživa.
Od preseljenja proizvodnje u Padinsku skelu, 1983. godine, nekadašnji ponos industrijske arhitekture Beograda, prepušten je zubu vremena.
Bolji dani za Staru šećeranu delovali su blizu 2022. godine, kada je gradski parlament ovaj prostor proglasio za kulturni centar, koji kako je govorio tadašnji zamenik gradonačelnika Goran Vesić, neće moći da se koristi za komercijalne sadržaje, već samo za kulturu, obrazovanje i turizam.
- Restauriraćemo sve objekte na tom prostoru jer su oni pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Tamo će ostati KPGT, koji je već postao svojevrsni brend tog prostora, napravićemo pozorišta, galerije, prostore za IT hab, sve ono što je namenjeno obrazovanju i kulturi, i konačno ćemo zaštititi taj prostor - obećavao je Vesić u februaru 2022. godine.
Ni prvo ni poslednje obećanje koje je palo u zaborav. Stara šećerana tavorila je zaboravljena u Radničkoj ulici, sve do aprila ove godine kada je Vlada Srbije donela odluku o promeni Prostornog plana "Beograda na vodi". Naselje koje je u prethodnih 10 godina niklo na obali Save, proširiće se tako na dodatne parcele na području Savskog venca i Starog grada, ali i Novog Beograda i Čukarice. Među tim parcelama je, kako se moglo videti na mapi objavljenoj uz odluku Vlade, i prostor Stare šećerane.
I kako to obično biva, kada se pojavi investitor, stvari se ubrzavaju. Mesec dana kasnije, Agencija za licenciranje stečajnih upravnika oglasila je prodaju objekata "Prve srpske fabrike šećera Dimitrije Tucović 1898" u stečaju u Radničkoj 3, po početnoj ceni od 680,6 miliona dinara.
Ljubiša Ristić, direktor jedinog mesta u Staroj šećerani gde se može opipati puls - Ustanove kulture KPGT - uveren je, međutim, da širenje "Beograda na vodi" ne ugrožava budućnost Stare šećerane kao kulturnog centra.
On se nada da će država iskoristiti pravo preče kupovine da preuzme Staru šećeranu, a "Beograd na vodi" u neposrednom komšiluku vidi samo kao plus.
- Na parcele Stare šećerane predviđeno je širenje Beograda na vodi, ali ne tako što bi se ovde rušilo i gradili stanovi, nego bi arapski partner države u tom projektu mogao da učestvuje u finansiranju i izgradnji kulturnog centra u Staroj šećerani - izjavio je Ristić u maju za Politiku.
Vesić, danas na poziciji ministra građevinarstva, uverava Ristića da razloga za brigu nema. Tokom vikenda je sa kolegom iz Vlade, ministrom kulture Nikolom Selakovićem, obišao KPGT i ponovio:
- S obzirom da je u toku tender za prodaju Šećerane, moja poruka svim kompanijama koje imaju nameru da učestvuju na tenderu je da su, ako žele da ulože šest miliona evra u kulturu, dobrodošli, ali da su ako misle da će kupovinom Šećerane moći tu da grade, džabe bacali pare, jer se to nikada neće dogoditi.
Vesić i Selaković su tom prilikom istakli da je Stara šećerana zaštićeno kulturno dobro, i da je stoga tu nemoguće bilo šta graditi, već samo obnoviti objekte u skladu sa uslovima Zavoda za zaštitu spomenika.
Neko ipak već kroji planove za Staru šećeranu
Da ipak postoji favorit na javnom nadmetanju koje će se održati u utorak, ukazuje to da su se na internet stranama stranih biroa već pojavile vizualizacije (renderi) kako bi Stara šećerana u budućnosti mogla da izgleda.
Naime, na zvaničnom sajtu međunarodnog studija CGI Kite, specijalizovanog za izradu 3D vizualizacija, već duže vreme se može videti projekat rekonstrukcije Stare šećerane u Beogradu.
- Očuvanje istorijske fasade fabrike uz transformaciju unutrašnjosti u funkcionalni poslovni i stambeni prostor predstavlja izazov. Inovativna dizajnerska rešenja CGI Kite-a uspešno su revitalizovala prostor, stvarajući dinamičnu zonu mešovite namene koja odaje počast industrijskoj prošlosti grada dok nudi moderne pogodnosti - navodi se na zvaničnoj stranici ovog biroa.
N1 se pisanim putem obratio studiju CGI Kite sa pitanjima u vezi sa revitalizacijom Stare šećerane, ali do objavljivanja ovog teksta nije bilo odgovora.
Treba ipak imati u vidu da je CGI Kite studio specijalizovan za izradu 3D vizualizacija, odnosno pruža usluge izrade tzv. rendera za druge arhitektonske biroe, tako da nije poznato ko je zapravo pravi autor ovog idejnog rešenja za Staru šećeranu, niti za čije potrebe je ono izrađeno.
No, malo je verovatno da strani biroi iz dosade troše svoje slobodno vreme na revitalizaciju napušetenih fabrika u Srbiji. Neko ih je angažovao, i ne može se sa sigurnošću reći da je to kompanija "Beograd na vodi".
Indikativno je, međutim, da se iz opisa projekta i samih vizualizacija da zaključiti da je reč o mahom stambeno-komercijalnoj nameni objekata, a ne kulturnoj kako je ranije obećavano iz Gradske uprave.
Slično "predskazanje" za Beogradski sajam
Treba podsetiti da se sličan scenario dogodio i sa Beogradskim sajmom. Naime, prošlog leta su se na sajtu irskog biroa "Niall Montgomery + Partners" (NMP) pojavio projekat pejzažne arhitekture za prostor između Gazele i Ade. Na objavljenim vizualizacijama projekta umesto Sajma, bili su prikazani blokovi zgrada koji okružuju Halu 1.
Iako nigde nije bilo naglašeno da je reč o projektu za "Beograd na vodi", na sajtu NMP-a se u tom trenutku nalazilo nekoliko projekata pejzažne arhitekture za to naselje.
N1 se tada pisanim putem obratio irskom birou, ali su umesto odgovora, svi projekti vezani za "Beograd na vodi" eskpresno uklonjeni sa njihovog sajta.
Potvrdu da će Beogradski sajam preći u ruke "Beograda na vodi" dobili smo tek mesec dana kasnije, kada je predsednik Aleksandar Vučić izjavio da je ugovor o prodaji imovine "Beogradskog sajma" potpisan je još 16. marta 2023. godine.
"Beograd na vodi" već prvi komšija Šećerane
Da li će se "Beograd na vodi" zaista proširiti i na Staru šećeranu, znaćemo sa sigurnošću tek posle javnog nadmetanja u utorak, 11. juna. Ovo preduzeće inače je već prvi komšija Šećerane, budući da je krajem 2021. godine za 27 miliona evra, kupilo susedni plac na kom su se nekada nalazili rezervoari NIS-a.
No, čak i da "Beograd na vodi" postane novi vlasnik Šećerane, ne mora da znači da će ona dobiti izgled sa vizualizacija studija CGI Kite. Naime, kako N1 saznaje iz izvora upućenih u realizaciju projekta "Beograd na vodi", praksa ove kompanije je da za svaki objekat organizuje zatvoreni, pozivni konkurs, odnosno da od nekoliko arhitektonskih biroa zatraži idejno rešenje i zatim izabere ono koje najviše odgovara njenim potrebama.
Komentari 4
ostavi komentar