Beograd
25. 10. 2023. 07:00 9
Bahatost investitora sa Senjaka za GINISA
Slučaj divlje gradnje na elitnom Senjaku neverovatan je primer bahatosti jednog investitora, i to na više nivoa. Em što je Dejan Dragosavac bespravno nadogradio dva sprata na zgradi koja ni sama nikada nije dobila odobrenje za izgradnju, što komšije iz susednih zgrada strepe da će sve da se uruši, što je sve brzinski urađeno za svega nešto više od dve nedelje, sada je i zvanično potvrđeno da mu je opština Savski venac čak tri puta odbila zahtev za izvođenje radova, a inspekcija 16. oktobra i zatvorila gradilište.
Uprkos svemu tome, dva sprata na zgradi u Perside Milenković 1, nikla su za samo 20 dana, a radnike su novinari Blica zatekli na gradilištu i nakon 16. oktobra, kada mu je, kako je zvanično saopšteno iz inspekcijske opštine službe, gradilište zatvoreno.
Međutim, traku da je gradilište zatvoreno, novinarka Blica nije pronašla kada je obilazila zgradu u sredu - dva dana nakon što ih je inspekcija zabranila. Ko ju je uklonio, nije poznato.
Radovi nastavljeni uprkos zatvaranju gradilišta
Na terenu tada nisu zatečeni ni radnici, što se promenilo u petak. Radovi su nastavljeni, čemu svedoče fotografije radnika snimljenih na gradilištu. Oni su tada, prema informacijama Blica, obavljali unutrašnje radove.
Podsetimo, kako se saznaje na terenu, ovo gradilište sve vreme nadogradnje niti je bilo obezbeđeno, niti je igde stajala građevinska tabla, koja je obavezna na svakom gradilištu i gde treba da budu navedeni svi podaci i izvođenju radova - šta se gradi, odobrenja nadležnih službi, ime izvođača radova, investitora, rokovi...
Da je ovde reč o bespravnoj i gradnji i nadogradnji, proizilazi iz dokumentacije Odeljenja za građevinske, komunalne i imovinsko-pravne poslove Opštine Savski venac u koje je Blic imao uvid.
Dva sprata su nadograđena na zgradi koja takođe cela nije nikada dobila odobrenje za izgradnju!
Zato stanari okolnih zgrada strepe da sve ovo može da uruši, jer pitanje je da li temelji mogu da izdrže i postojeće nivoe na divlje izgrađenog objekta, a kamoli još sa nadograđenim spratovima! Ono što je ovde dodatno neverovatno jeste to da je investitor sebe u međuvremenu upisao i kao i upravnika zgrade.
Opština tri puta odbila zahtev za odobrenje radova
U dokumentaciji u koju je Blic imao uvid, navodi se da je opština Savski venac tri puta odbacila zahtev investitora za odobrenjem radova.
Prvo rešenje je doneseno 27. jula, zatim 5. septembra i poslednji put 19. septembra. Uprkos tim odlukama, radovi su izvedeni.
Prvi put je odbijeno jer "nije dostavljena Odluka Stambene zajednice i saglasnost stanara za predmetne radove, u skladu sa imperativnim normama Zakona o stanovanju i održavanju zgrada".
U tadašnjem rešenju je navedeno i da je za radove za koje su oni tražili saglasnost "potrebno dostaviti Idejni projekat i Arhivski projekat predmetnog objekta".
Sledeći put je investitor odbijen jer je u trenutku predaje zahteva istekao mandat prethodnog upravnika i bilo je potrebno da se izabere novi i podnese usaglašen zahtev preko Centralne evidencije objedinjene procedure (CEOP).
Dragosavac, koji je i investitor ove bespravne gradnje, 7. septembra postaje upravnik zgrade upisom u Registar stambenih zajednica. Prethodni je tom odlukom izbrisan.
Poslednji put je Odeljenje opštine odbilo zahtev jer je utvrđeno "da je na adresi upisana porodična stambena zgrada, označena kao objekat br 1, kao objekat bez odobrenja za izgradnju".
Građevinska inspekcija vodi postupak
Blic je uputio pitanja i Građevinskoj inspekciji, koja je odgovorila da "vode postupak inspekcijskog nadzora nad izvođenjem radova na predmetnom objektu".
- Dana 16. oktobra 2023. godine izvršeno je zatvaranje predmetnog gradilišta stavljanjem službenog znaka "zatvoreno gradilište" i pribijanjem kopije rešenja na vidnom mestu, kao i postavljanjem posebne trake za obeležavanje zatvorenog gradilišta - navodi se u odgovoru.
Dodali su da je u toku utvrđivanje činjenica i provera raspoložive dokumentacije, te da će u zavisnosti od utvrđivanja svih činjenica, građevinski inspektor preduzeti zakonom propisane mere.
Investitor tvrdi da su radili "nebitne radove"
Blic ističe da je povodom ovog slučaja kontaktirao i investitora Dejana Dragosavca koji je tada rekao da su ti spratovi "dograđeni 90 i neke godine", te da su "samo menjali deo fasade i deo krovnog pokrivača".
Na pitanje kako su izvodili radove kada su im tri puta odbijeni, odgovorio je da su "posle dobili tekuće održavanje".
Takođe je rekao da su "radili kao stambena zajednica nebitne radove", te da "ne zna odakle to Blicu".
- Da se novinar Blica bavi zamenom crepa, stavljanjem panela umesto crepa koji curi... Hvala vam mnogo što ste me zvali, ja vam kažem šta je i kako je i nemojte me zvati više za to, jer je to nebitno skroz - kazao je na kraju razgovora.
Komentari 9
ostavi komentar