Svet
23. 11. 2024. 12:47 0
Nafta za HAUBICE: Saradnja Rusije i Severne Koreje dostigla nov nivo
Rusija i Severna Koreja značajno su produbile saradnju poslednjih meseci, razmenjujući strateške resurse i vojnu podršku. Dok Rusija obezbeđuje Pjongjangu ključne zalihe nafte i opremu za protivvazdušnu odbranu, Severna Koreja šalje svoje vojnike i oružje kako bi podržala ruske ratne napore u Ukrajini.
Rusija naoružava Severnu Koreju
Prema navodima Šin Von-sika, direktora južnokorejske Kancelarije za nacionalnu bezbednost, Rusija je Severnoj Koreji isporučila protivvazdušne rakete i tehnologiju za unapređenje sistema vazdušne odbrane.
Ovo je usledilo nakon odluke Pjongjanga da pošalje vojnike za podršku ruskim trupama. Na osnovu južnokorejskih izveštaja, neki od tih vojnika su već aktivno učestvovali na prvim linijama fronta, pomažući Rusiji u isporuci oružja, uključujući haubice i višecevne raketne sisteme.
Ova saradnja ide i dalje od vojne podrške. Nakon neuspešnog lansiranja severnokorejskog vojnog satelita u maju, Rusija je pružila Pjongjangu pomoć u satelitskoj tehnologiji i, potencijalno, ekonomsku podršku.
Satelitski snimci otkrili su da je Rusija od marta ove godine isporučila Severnoj Koreji preko milion barela nafte.
Nafta u zamenu za vojnike i oružje
Prema istraživanju "Open Source Centra“, koje prenosi BBC, Severna Koreja koristi rusku naftu za vojne potrebe, uključujući transport projektila i vojnika, rad fabrika municije i snabdevanje elitnih klasa u Pjongjangu.
Ove isporuke nafte predstavljaju kršenje sankcija Ujedinjenih nacija, koje Severnoj Koreji dozvoljavaju godišnji uvoz od samo 500.000 barela rafinisane nafte.
Međutim, ruski tankeri su u poslednjih osam meseci dostavljali ovu ključnu sirovinu Severnoj Koreji direktno, zaobilazeći međunarodna ograničenja.
Satelitski snimci, podeljeni s BBC-jem, pokazuju više od desetak različitih severnokorejskih tankera za naftu kako tokom poslednjih osam meseci dolaze na naftni terminal na ruskom Dalekom istoku ukupno 43 puta.
Dodatne slike snimljene na moru pokazuju da tankeri dolaze prazni, a odlaze gotovo puni.
- Dok Kim Džong Un pruža Vladimiru Putinu podršku u ljudstvu i naoružanju, Rusija zauzvrat pruža Severnoj Koreji stabilan dotok nafte, kakav ta zemlja nije imala od uvođenja sankcija 2017. godine - izjavio je Džo Bern iz "Open Source Centra“.
Ova razmena ne samo da podriva globalni sankcioni režim već i dodatno osnažuje Severnu Koreju u njenim vojnim ambicijama.
Uticaj na globalnu bezbednost
Britanski ministar spoljnih poslova Dejvid Lami upozorio je da ovo savezništvo direktno utiče na bezbednost ne samo u Evropi i na Korejskom poluostrvu već i u Indo-Pacifiku.
- Nafta za projektile, nafta za artiljeriju - ova razmena pogoni Putinovu ratnu mašineriju dok istovremeno daje Severnoj Koreji vitalne resurse za nastavak njenog nuklearnog programa - izjavio je Lami.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, obraćajući se Evropskom parlamentu, izrazio je zabrinutost zbog mogućnosti da Severna Koreja pošalje do 100.000 vojnika za pomoć Rusiji. On je apelovao na evropske zemlje da povećaju vojnu pomoć Ukrajini kako bi se suprotstavile ovim novim izazovima.
Severna Koreja kao ključni saveznik Rusije
Severna Koreja koristi situaciju da osigura stratešku prednost.
- Dobijanje nafte besplatno, u zamenu za isporuku oružja i vojnika, predstavlja najbolju moguću trgovinsku razmenu za Kim Džong Una - izjavio je dr. Go Mjong-Hjun, stručnjak iz Južne Koreje. Iako milion barela nije velika količina za Rusiju, ona za Severnu Koreju predstavlja ogromnu razliku, omogućavajući joj da održava vojnu mašineriju i unutrašnju stabilnost.
Ova sve čvršća veza između Moskve i Pjongjanga ne samo da podriva međunarodne napore za smanjenje tenzija na Korejskom poluostrvu, već i produbljuje globalne geopolitičke sukobe, stvarajući novi izazov za međunarodnu zajednicu.
Komentari 0
ostavi komentar