Srbija

Milan Zarić [ Izvor: Blic ]

15. 07. 2026. 19:26 1

"Biće superćelija, izbegavajte da budete napolju!" Meteorolog upozorio na opasno vreme! A pre oluje čeka nas vreli udar

Srbija se nalazi na pragu ekstremnih vremenskih obrta koji će obeležiti drugu polovinu jula. Dok se u narednim danima očekuje postepeni rast temperature koji će kulminirati vrelim krajem nedelje, meteorolozi upozoravaju na naglu promenu i dolazak hladnog fronta koji može doneti ozbiljne nepogode. Atmosfera se zagreva, a sudar toplih i hladnih vazdušnih masa nad našim regionom najavljuje kraj toplotnog talasa i uvod u znatno svežiji period.

Osveženje stiže za vikend

Meteorolog amater Marko Čubrilo najavljuje da nas u narednim danima očekuje toplije vreme, ali da u samom početku to neće biti ekstremne vrednosti. Prema njegovim rečima, temperatura će rasti do petka, koji će biti najtopliji dan u ovoj sedmici. On navodi da bi se u petak maksimumi ponegde mogli popeti i do 34 stepeni.

- Narednih dana toplo, ali bez velikih vrućina, lokalno uz pljuskove, najtoplije u petak - kaže Čubrilo.

Međutim, mirno vreme se završava sa dolaskom vikenda. Čubrilo ističe da je na pomolu hladni front čija snaga još uvek nije do kraja precizirana u meteorološkim modelima, ali je njegovo kretanje izvesno. Očekuje se pogoršanje vremena uz grmljavinske pljuskove, lokalne nepogode i prolazno jak do olujan severozapadni vetar.

- Za vikend dolazak hladnog fronta uz jače nestabilnosti i osveženje, ali snaga i vremenski okvir dolaska tog fronta još nisu definisani - kaže Čubrilo.

Od nedelje će vremenske prilike biti pod uticajem ciklona sa severoistoka Evrope. To će doneti priliv svežeg i vlažnog vazduha, pa će dnevni maksimumi pasti na 20 do 25 stepeni. Čubrilo naglašava da pravi letnji uslovi neće postojati duži period nakon ovog zahlađenja.

- Sve do oko 27. jula relativno sveže i nestabilno i bez pravog letnjeg vremena - kaže Čubrilo.

Ristić upozorava na vreo udar pre oluje

Meteorolog Ivan Ristić kaže za "Blic" da će u petak i subotu biti veoma toplo, a da će se vrelina posebno osetiti u centralnim i južnim delovima zemlje. Prema njegovoj najavi, u Beogradu će u petak i subotu biti oko 37 ili 38 stepeni, dok će u subotu u južnijim krajevima temperatura dostići i 40 stepeni.

Međutim, prekretnica nastupa u subotu popodne. Ristić objašnjava da kroz takozvana "bečka vrata" dolazi hladan vazduh koji će izazvati burne reakcije u atmosferi nad Srbijom.

- U subotu, posle najtoplijeg dana dolaze oblaci, dolazi hladni front, kroz "bečka vrata" prolazi hladan vazduh - kaže Ristić.

Stižu superćelijske oluje, ne treba da budemo na otorenom

Ova nagla promena neće doneti samo kišu, već i potencijalne superćelijske oluje ili jake nepogode praćene gradom i olujnim vetrom.

Ristić savetuje građane da u subotu popodne i uveče budu na oprezu, naročito u regionu Beograda, Vojvodine i sve do Kragujevca, te da prate radarske slike jer vreme tada neće biti pogodno za boravak na otvorenom.

- Osim toga, pred promenu vremena elektromagnetno zračenje i električno polje rastu, što dodatno pojačava osećaj ošamućenosti kod ljudi u kombinaciji sa visokim temperaturama - kaže Ristić.

Prijatna nedelja i povratak vrućina krajem jula

Nakon burne subote, sledeća sedmica donosi potpuno drugačiji osećaj. Ristić predviđa da će temperature pasti na prijatnih 25 do 27 stepeni, a noći će postati sveže, što će doneti olakšanje i građanima i poljoprivrednicima. Ipak, ovo osveženje je samo privremeno.

Novi toplotni talas nas očekuje već od 26. ili 27. jula, a Ristić upozorava da bi on mogao biti znatno ozbiljniji.

- Kada krene novi toplotni talas, on će biti duži i jači. Temperatura će biti uglavnom preko 35 stepeni krajem jula i početkom avgusta - kaže Ristić.

Sledeći talas vrućine bi mogao potrajati između deset i petnaest dana, što znači da nas čeka vreo ulazak u avgust.

*Naslovna fotografija: Shutterstock/Tramp57

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 1

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.