Region

Milan Zarić

13. 07. 2026. 10:25 0

Herojska borba dečaka iz Dubrovnika: Preživeo 35.000 volti, lekari otkrili kako su ga izvukli iz kandži smrti

Petnaestogodišnji Roko iz Dubrovnika, koji je u aprilu zadobio teške povrede nakon strujnog udara od 35.000 volti u trafostanici, uspešno se oporavlja u Dečjoj bolnici Klaić u Zagrebu.

Iako je u nesreći zadobio opekotine na čak 80 odsto tela, lekari su uspeli da mu spasu život zahvaljujući složenom lečenju, implantaciji veštačke kože i presađivanju njegove sopstvene kože, koja je danonoćno uzgajana u banci tkiva, prenosi Dnevnik.hr.

Njegov otac kaže da je Roko pokazao neverovatnu snagu tokom višemesečne borbe.

- On je pravi heroj. Izdržao je ovo. Svaka mu čast, malo ko bi izdržao - rekao je Rokov otac.

Lekari ističu da je oporavak dečaka iznad svih očekivanja i rezultat zajedničkog rada čitavog medicinskog tima, ali i velike volje samog pacijenta i njegove porodice.

- On je zaista čudo, u pozitivnom smislu. Lepo se oporavlja. Ovo je rezultat opsežnog timskog rada, ali ne samo nas lekara, medicinskih sestara i svih segmenata naše bolnice, već je izuzetno važno i da su on i njegovi roditelji zainteresovani i motivisani - rekao je dr Zoran Barčot iz Dečje klinike Zagreb.

Posle brojnih zahtevnih operacija, lekari navode da je ostalo svega pet do šest odsto tela koje još nije prekriveno presađenom kožom. Očekuje se da će Roko za oko dva meseca biti otpušten kući bez zavoja.

Sam dečak kaže da ni danas ne zna zbog čega se popeo na trafostanicu uprkos jasno istaknutim upozorenjima, ali želi da njegova priča bude upozorenje drugima.

- Budite oprezni. Čak i ako mislite da se ništa neće desiti, sve se može promeniti u tren oka - poručio je Roko.

Dr Barčot naglašava da je dečak imao neverovatnu sreću što je preživeo udar tako visokog napona.

- Kod njega je bio napon od 35.000 volti. Dalekovodi takođe imaju napon od 100.000, 200.000 i 400.000 volti, gde su smrtni ishodi najčešći. Ima sreće što je uopšte preživeo taj strujni udar. Sve ostalo, već smo ispunili nemoguće - spasili smo mu život, ali nam je potrebno još malo vremena za čuda vrhunskog lečenja - rekao je Barčot.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.