Društvo i Ekonomija
16. 05. 2026. 16:28 7
Rektor Đokić uputio dopis: Traži reakciju uprave Medicinskog fakulteta
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić uputio je dopis v. d. dekanki Medicinskog fakulteta Mileni Todorović Balint i predsedniku Saveta tog fakulteta Aleksandru Milovanović, tražeći da postupe "u skladu sa svojim nadležnostima" povodom imenovanja prodekanke Valentine Arsić Arsenijević.
Rektor Đokić je obavestio Todorović Balint i Milovanovića da je 14. maja 25 nastavnika uputilo dopis Univerzitetu u Beogradu, kojim su ukazali na donošenje odluke o izboru Valentine Arsić Arsenijević za prodekana Medicinskog fakulteta suprotno Statutu Medicinskog fakulteta i univerzitetskim aktima, prenosi Danas.
Rektor je u dopisu podsetio na stav Statuta Univerziteta u Beogradu kojim je propisano da dekan ne može biti lice koje je pravnosnažnom presudom osuđeno za krivično delo protiv polne slobode, falsifikovanja isprave koju izdaje visokoškolska ustanova ili primanja mita u obavljanju poslova u visokoškolskoj ustanovi, odnosno koje je pravnosnažnom presudom osuđeno na kaznu zatvora za drugo krivično delo, kao ni lice koje je prekršilo kodeks profesionalne etike, odnosno lice koje je razrešeno dužnosti organa poslovođenja u skladu sa Zakonom, kao i lice za koje je Agencija za borbu protiv korupcije dala preporuku za razrešenje. Đokić je naveo da isti uslovi važe i za izbor prodekana.
Istakao je da je odlukom dekana Medicinskog fakulteta od 31. januara 2022. godine Valentini Arsić Arsenijević izrečena javna opomena za povredu Kodeksa profesionalne etike i da je Pravilnikom o postupku utvrđivanja etičke odgovornosti na Univerzitetu u Beogradu dužina trajanja pravnih posledica te mere pet godina.
- S obzirom na to da je Zakonom o visokom obrazovanju i Statutom Univerziteta u Beogradu propisano da rektor pisanim putem upozorava dekana i savet fakulteta na postupanje i odluke suprotno Zakonu ili Statutu Univerziteta u Beogradu, molim Vas da razmotrite ove navode i da postupite u skladu sa svojim nadležnostima - piše u dopisu rektora Vladana Đokića, u koji je Danas imao uvid.
Podsetimo, profesorki Arsić Arsenijević izrečena je mera javne opomene zbog "narušavanja integriteta Univerziteta u Beogradu, a posebno Medicinskog fakulteta nekritičkim i neprimerenim istupanjem u javnosti kao profesora Medicinskog fakulteta u Beogradu", nakon što je to predložila Etička komisija Fakulteta, na osnovu čijeg mišljenja je tadašnji dekan Lazar Davidović doneo pomenutu odluku.
U zahtevu koji je Etičkoj komisiji podnelo šest profesora Medicinskog fakulteta je navedeno da je Arsić Arsenijević, predstavljajući se kao profesor Medicinskog fakulteta, preporučivala lek Invermektin za lečenje koronavirusa, koji, prema stavovima struke, nije preporučen ni u jednom terapijskom protokolu bilo koje zemlje i za koji su vodeće svetske institucije izdale zvanična saopštenja i upozorenja da se ne koristi u lečenju infekcije COVID-19
Arsić je u ranijoj izjavi za N1 kazala da je postupak o ovom slučaju nije okončan i dalje pred Upravnim sudom. Istakla je i da je to "fingirana, lažna etička optužba".
S druge strane, pravnici sa Univerziteta u Beogradu sa kojima je Danas razgovarao, kažu da podnošenje tužbe sudu ne stavlja izrečenu meru van snage, te da je ona na snazi dok je eventualno sud ne poništi ili ne donese privremenu meru, što očigledno nije učinjeno.
Komentari 7
ostavi komentar