Društvo i ekonomija

[ Izvor: Beta ]

23. 11. 2020. 10:26 3

PRIVATIZACIJA ŠEST VELIKIH FIRMI 6.000 radnika čeka novog vlasnika

Na spisku za postupak privatizacije državnih preduzeća u Srbiji uskoro bi, pored Petrohemije, moglo da se nađe još pet kompanija, Simpo, Jumko, Lasta, Trajal i MSK iz Kikinde, što znači da bi narednih meseci blizu 6.000 zaposlenih u ovim preduzećima, moglo da dobije novog vlasnika

U tim preduzećima su aktivnosti oko ovog postupka najviše odmakle pa bi za neke od njih do kraja godine ili pak početkm naredne, mogao da se pokrene postupak promene vlasnika.
Kako je navedeno, država će pokušati da proda neku od 78 firmi, koje su od blizu 600 još ostale pod njenom ingerencijom.

Za neke od njih će biti raspisani javni pozivi, dok će se za neke tražiti strateški partner.

Prema sagledavanju Ministarstva privrede, pored ovih šest preduzeća, u proces privatizacije bi moglo da ide još oko 30 firmi, dok će će se za preostalih 40, najverovatnije kupac tražiti iz stečaja.

U ovim firmama smatraju da je njihova prodaja neminovnost, ali podsećaju, kako je preneo "Blic", da bi tokom te transakcije osim o ceni moralo da se vodi računa i o sudbini zaposlenih što je tim u Ministarstvu privrede do sada i uvažavao.

Zaposleni u ovim kompanijama zato se nadaju da će ta logika biti primenjena i sada jer je reč o velikim sistemima koji imaju ukupno blizu 6.000 radnika. Naime, u Petrohemiji je zaposleno 1.320 ljudi, Simpu 1.418, Jumku 2.040, Lasti 1.995, Trajalu 1.108 a u MSK 538 radnika.

Kako je naveo izvor iz Vlade Srbije, i za Simpo, Jumko, Lastu, Trajal i MSK takodje postoji interesovanje.

On podseća se da većina njih posluje po Unapred pripremljenom planu reorganizacije i izmiruju svoje obaveze prema ovom dokumentu iako su gubitaši, ali nakon objavljivanja javnog poziva, videće se ko je primamljiv za kupce, a ko nije.

Državi je važno da se bar u ovim velikim sistemima proces okonča na čemu insistira i MMF, posebno kada je reč o Lasti i MSK.

I profesor Ljubomir Madžar smatra da je vreme da se sudbina ovih preduzeća reši.

Kako dodaje, ne bi strepeo da bi brzina privatizacije nepovoljno uticala na cenu jer ona, kako kaže, ne treba da bude opredeljujuća za prodaju zato što su većina njih gubitaši i nemaju vrednost pa se ništa ne bi izgubilo.

- Primer je prodaja RTB Bor Kinezima, koja je bila veliko olakšanje za državu. Takvo olakšanje bi se kvalitativno postiglo i kada bi se ove kompanije prodale, jer nije isključeno da postoje neki privatnici koji bi od tih gubitaša znali da naprave rentabilne firme - rekao je Madžar.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 3

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Izbor(i)

Zoran Živković [23.04.2024.]




Video dana

Najtužnija maca na svetu

Anketa

Da li će Partizan igrati polufinale Kupa protiv Crvene zvezde?

Rezultati