18. 11. 2020. 22:38 3

Ostaju u B diviziji, ali kasno je: Srbija - Rusija 5:0

Fudbaleri Srbije su pobedili, ali kasno! Savladali su Rusiju sa ubedljivih 5:0, čime su okončali tmurnu 2020. godinu, koja će ostati upamćena po novom neuspehu u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo, pa završnu smotru nećemo videti ni posle 20 godina. "Petarda" protiv Rusa Srbiji je donela ostanak u B diviziji, pošto je Mađarska savladala Tursku sa 2:0, pa je izbegnuta selidba u treći rang evropskog fudbala. Barem nešto...

Kasno je Srbija ubacila brzinu. "Orlovi" su deklasirali Rusiju 5:0 (4:0) i zbog pobede Mađarske nad Turskom ipak su osvojili treće mesto u Grupi 3 pa su ostali u "B" diviziji Lige nacija i u sledećem ciklusu. Sa samo 18 igrača, prinudni, ali ofanzivni tim Ljubiše Tumbakovića golovima Nemanje Radonjića, Luke Jovića (dva), Dušana Vlahovića i Filipa Mladenovića deklasirala je takođe prinudni tim "zbornaje" koji je imao više prilika, više udaraca ali i katastrofalnu odbranu.

Ko bi rekao posle svega čpto se dešavalo tokom današnjeg dana da će na poluvremenu, na semaforu stajati 4:0 za Srbiju. Ne pamti se kad su "orlovi" nekome dali četiri gola za poluvreme u takmičarskom meču (dali su Boliviji u prijateljskoj 5:1), ali je prvi deo bio jako specifičan zato što je na svaku šansu gostiju, uglavnom Zabolotnog i svaku odbranu Predraga Rajkovića, Tumbakovićev tim sledila kazna i pogodak u mreži slabog golmana Giljermea. Odluka da se igra sa dva napadača je bila prinudna ali i odlučujuća za rezultat, jer ruski defanzivci nisu nalazili rešenja za Mitroviča, Jovića, kao i atake sa krila Radonjića i Mladenovića. Gol Radonjića, pa dva glavom Luke Joviča posle sjajnih cenatršuteva Filipa Mladenovića, te prvenac Dušana Vlahovića doneli su trijumf koji, nažalost kasno stiže. Povrede Radonjića i Nemanja Maksimovića ogoleli su i klupu na kojoj je bilo samo golman Đorđe Petrović, danas popodne pozvan da sedne na klupu jer su Dmitrović i Rockov imali zdravstvenih tegoba, i još šestorica igrača.

Drugi deo doneo je nekoliko novih prilika Rusa, još nekoliko sjajnih odbrana Rajkovića, ali i peti gol Filipa Mladenovića kojim je krunisao sjajnu igru i asistencije Luki Joviću.

Srbija sa kapitenom Aleksandrom Mitrovićem i timom sastavljenim od uglavnom zlatnih Litvanaca i Novozelanđana je potvrdio predviđanja njihovih nekadašnjih stratega Ljubinka Drulovića i Veljka Paunovića. Da, dolazi vreme "zlatnih orlića", to je svima jasno, samo je potrebno počistiti ovaj Savez, dovesti fudbalske ljude, novog selektora i onda bi se moglo već vedrije gledati na kvalifikacije za SP 2022. u Kataru.

Kraj Drugo poluvreme 5:0

90. minut - Kraj meča! Srbija je pobedila Rusiju sa 5:0.

87. minut: Vlahović je propustio zicer za 6:0, previše je čekao na pet metara pa je bio izblokiran.

78. minut: Srbija lako ide ka pobedi i glkeda ka Budimpešti. Rusi izgleda ostaju sa 10 igrača jer Džikija ne može da nastavi a Čerčesovb je već izvršio svih pet izmena.

70. minut: Jerohin ima sjajnu priliku ali kasni sa udarcem pa je bio izblokiran. Videćemo da li će nova prilika izroditi i novi gol Srbije.

64, minut GOOOL Filip Mladenovič 5:0: Pučle "petarda" na Marakani, Filip Mladenović je savršenu kontru Mitrovića i Vlahovića krunisao savršenim udarcem iskosa sa leve strane. Dve asistencije i gol za iskusnog levog beka Legije, najbolja partija u reprezentativnom dresu. Ruse kao Srbija nikad nismo pobedili, ali smo ih deklasirali večeras.

60. minut: Zabolotni, pa Jerohin pokušavaju da smanje prednost, ali Rajkovićč je nesavladiv večeras.

57. minut: Dobra vest za Srbiju iz Budimpešte, Mađarska vodi protiv Turske 1:0 i ako ovako ostane "orlovi" će ostati u "B" diviziji. "Orlovi" lako čuvaju rezultat, Rusi su naprtavili četiri izmene, Čerčesov je očigledno bio besan na najiskusnije igrače od koji je očlekivao najviše: Giljermea i braće Mirančuk.

Počeo je drugi deo, Srbija je pred pobedom, ali Mađarskoj odgovara i remi da pobedi u grupi.

Prvo poluvreme 4:0

45+1 GOOOL Luka Jović 4:0: "Zbornaja" je nokautirana, ne zna šta joj se događa, ne igra tako loše a na semaforu četiri razlike za "orlove". Maestralno igramo u napadu, Filip Mladenović je ponovo poslao teledirigovanu loptu ka Joviću a napadač Reala opet glavom pogađa mrežu slabog Giljermea.

45. minut: Gol u mreži Rusa pa povreda kod "orlova". Nemanja Maksimović se povredio, izgleda su prepone u pitanju pa će izaći na poluvremenu. Sve je manje igrača na klupi.

40. minut GOOOL Dušan Vlahović 3:0: "Zbornaja" je nokautirana, "orlovi" su i treću šansu iskoristili. Luka Jovič je šutitrao sa 16 metara, Giljerme je slabo intervenisao a Vlahović postigao prvenac za ubedljivo vođstvo. Sad čekamo Mađare.

32. minut: Dve šanse Zabolotnog60 sekundi, prv o mu je Rajković odbranio, a drugi put je sa pet metara prebacio gol.

31. minut: Maler za Srbiju, Nemanja Radonjič koji je 100. meč Jurija Žirkova pretvorio u pakao obnovio je povredu butnog mišića i nije mogao da nastavi meč. Ulazi treći špic Dušan Vlahović koji će igrati po krilu

25. minut GOOOL Luka Jović 2:0:  Na šansu Rusa odgovaramo golom, Filip Mladenović je maestralno centrirao sa leve strane a Luka Jović kao i protiv Škotske glavom je loptu zakucao u mrežu.

18. minut: Srbija dosta dobro deluje za sada s obzitrom na to da je sastav menjan prinudno tokom popodneva. Početnu inicijativu Rusa su "orlovi" neutralisali a golom Radonjića su stečeni i prednost i sigurnost.

10. minut GOOOOL Nemanja Radonjić 1:0: Krilni napadač je doneo prednost Srbiji, kao što je to učinio i u Budimpešti pre nekoliko dana. Nanizao je trojicu igrača krilo Olimpika, šutirao sa 16 metara levom nogom, lopta je od bloka dobila čudan luk i završila iza leđa Giljermea. Malo odvažnija igra "orlova" donela je rezultat.

5. minut: Rusi su pritisli Srbiju od starta, ali su se "orlovi" malo probudilaiAleksandar Mitrović je iskosa pokušao da uposli Jovića li je izborio korner. Častio je golman Giljerme.

1. minut: Srbija je konfuzna, Zabolotni je sam na pet metara, hvata volej ali Rajković fenomenalno refleksno brani. Prošlo je samo 45 sekundi.

Srbija je krenula sa centra, "orlovi" igraju za spas i opstanak u "B" diviziji, a "zbornaja" za prvo mesto.

Sve u napad, naredio je selektor Srbije Ljubiša Tumbaković pa je od igrača koji su mu preostali sastavio ofanzivan tim sa Jovićem i Aleksandrom Mitrovićem u špicu, koji će biti očekivano i kapiten ekipe.

Selektor Ljubiša Tumbaković je pred utakmicu ostao bez Sergeja Milinkovića Savića, Darka Lazovića, golmana Đorđa Nikolića zbog korone, a Marka Grujića zbog potresa mozga na treningu.

Uz to su i golmani imali problem sa Dmitrovićem i Rockovim pa je četiri sata pred meč Tumbaković pozvao golmana Čukaričkog i mlade selekcije Srbije Đorđa Petrovića. On je na klupi za rezerve, a uz njega su: Pavlović, Gaćinović, Maraš, Zdjelar, Ranđelović i Vlahović.

Rusi su takođe bez 12 igrača doputovali u Srbiju, selektor Stanislav Čerčesov ima samo nekoliko standardnih u timu, ali za razliku od Tumbakoviča bar je pripremao tim tri dana, a ne kao selektor Srbije tokom današnjeg dana. Veteran Juri Žirkov igra 100. meč u dresu Rusije.

Srbiji za izbegavanje poslednjeg mesta u grupi odgovara samo da pobedi Rusiju, a da Mađarska savlada u Budimpešti Tursku. Svi ostali ishodi vode "orlove" u treću kategoriju.

Srbija - Rusija 5:0 (4:0) u toku

Strelci: Radonjić u 10, Jović u 25. i 45, Vlahović u 40, Mladenović u 64. minutu. Stadion: Rajko Mitić. Bez prisustva gledalaca. Sudija: Entoni Tejlor (Engleska).

Srbija: Rajković - Milenković, S. Mitrović (od 90.S. Pavlović), Spajić - Radonjić (od 31. Vlahović), Ristić, Gudelj (od 90. Zdjelar), Maksimović (od 46. Gaćinović), Mladenović - Jović, A. Mitrović.

Rusija: Giljerme (od 46. Džanaev) - Karavaev, Diveev (od 46. Evgenjev), Džikija, Žirkov - Kuzjajev, Ozdoev, Jerohin - An. Mirančuk (od 46. Olakov), Zabolotni (od 71. Čerišev), Al. Mirančuk (od 46. Mostovoj).