Politika
17. 05. 2026. 14:32 32
Studenti u blokadi objavili Memorandum o Kosovu i Metohiji
Studenti u blokadi visokoškolskih ustanova u Srbiji objavili su Memorandum o Kosovu i Metohiji u kojem ističu da je KiM neotuđivi i sastavni deo Srbije, te da ta činjenica nije samo ustavna kategorija, već istorijski i moralni imperativ koji ne podleže pregovorima o suštini.
- Očuvanje ustavnog poretka Srbije na prostoru Kosova i Metohije temelj je opstanka srpske države i zalog pravednog mira u regionu - poručili su studenti u Memorandumu, koji je pročitan u subotu u Kragujevcu, na tribini posvećenoj značaju Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici.
Studenti su istakli da Kosovo i Metohija nije samo prostor, već komponenta srpskog nacionalnog identiteta i da bez Kosova i Metohije srpski kulturni i istorijski kod gubi svoje izvorište i smisao.
- Kao grad u kojem je utemeljena moderna srpska državnost, Kragujevac baštini dužnost da bude čuvar zavetnih vrednosti koje su nikle na Kosovu i Metohiji, ne samo na krvlju natopljenom bojnom polju, već i na duhovnom obzorju sa kojeg nas i danas obasjavaju prizrenske crkve, pećke priprate, banjsko zlato i stubodi gračanskih stubova - naveli su studenti.
U trećem poglavlju Memoranduma, studenti su istakli da su svesni da se pitanje Kosova i Metohije ne može rešavati u izolaciji, već isključivo unutar tokova međunarodne zajednice.
- Srbija mora aktivno i konstruktivno sarađivati sa svim relevantnim međunarodnim organizacijama, prepoznajući ih kao nezaobilazne partnere u pronalaženju najadekvatnijeg i održivog rešenja u okviru svog Ustava - poručili su studenti.
Studenti su u četvrtom poglavlju Memoranduma ukazali da se pitanje Kosova i Metohije tiče svakog građanina Srbije, te da svaki pojedinac kao nosilac kolektivnog sećanja ima dužnost da doprinese očuvanju te duhovne i kulturne baštine, koja prelazi granice administrativnih dokumenata.
Kao cilj, studenti su naveli model koji će, uz dosledno poštovanje međunarodnog prava, osigurati mir, bezbednost i punu zaštitu prava za narod koji živi na toj teritoriji.
- Ovaj Memorandum služi kao podsetnik da je naša borba za Kosovo i Metohiju istovremeno borba za naš obraz, kulturu i našu budućnost u porodici ravnopravnih naroda sveta. Sa ovog mesta, iz srca Šumadije, poručujemo da je očuvanje Kosova zajednički imenitelj svih naših nastojanja - poručili su studenti, navodeći da su Memorandum "doneli kao izraz jedinstvene volje" u središtu srpske državotvorne misli, svesni svoje lične i kolektivne odgovornosti i istorijskog duga prema precima i potomcima.
Komentari 32
ostavi komentar