Politika

[ Izvor: N1 ]

26. 06. 2020. 12:28 1

"Migrante vratiti odakle su došli, nećemo biti sabirni centar za njih"

Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik ponovio je da Republika Srpska neće prihvatiti da se na njenoj teritoriji formiraju sabirni centri za migrante, ističući da je jedina ispravna politika da se migranti deportuju odakle su došli.

 

Dodik je ocenio da pitanje migranata jeste i humanitarnog karaktera, ali i da su migranti postali ozbiljan problem, zato što "značajno uznemiravaju i ugrožavaju živote građana".

- Ono što možemo da učinimo jeste da im pomognemo da što pre prođu kroz Republiku Srpsku - kazao je srpski član Predsedništva BiH za RTRS.

Prema njegovim rečima, bilo je pokušaja da se naprave tri ili više sabirnih centara za migrante, od kojih je jedan trebalo da bude u Banjaluci, drugi u Trnovu i treći u okolini Bijeljine.

Dodik je rekao i da su priču u vezi sa migrantima smislile zapadna Evropa i vodeće industrijske zemlje, koje su prihvatile migrante u pogledu humanitarnog rešavanja tog pitanja.

- A onda se pokazalo da je dominantan cilj bio da dođu do sposobne, mlade radne snage, koja im je potrebna za njihovu industriju - naveo je on.

Dodik je naglasio da je primarni cilj migrantima zapadna Evropa, a ne BiH ili Republika Srpska, te da je jedina ispravna politika hitne deportacije, odnosno "izbacivanje" migranata iz BiH.

- Videli smo da bivši ministar bezbednosti u Savetu ministara Fahrudin Radončić smatra da vladajuća partija kod Bošnjaka ima sasvim drugi plan za migrante - kazao je on.

Dodik je najavio da će ponovo da intenzivira pitanje migrantske krize, dodavši da je evidentno da, osim u Republici Srpskoj, sve više problema ima i u Federaciji BiH, te da ni javnost u tom entitetu ne reaguje blagonaklono na ovaj problem.

Naveo je da prema podacima policije RS, dnevno oko 150 migranata dolazi i prolazi ovim prostorima.

- Kada se desio incident u Klašnicama kod Banjaluke, u kojem su migranti pokušali da provode nasilje, nismo oklevali da policija interveniše. Naša policija pojačava svoju sposobnost da interveniše i represivnim merama, jer ne želimo da nam ugrožavaju život - istakao je Dodik.

Govoreći o usvajanju budžeta BiH i predstojećim lokalnim izborima, Dodik je ocenio da se pod znakom pitanja nalazi održavanje izbora u novembru, kao i Centralna izborna komisija, koja "nije izabrana kako treba".

- Ono što mi ne godi jeste i što u javnost izlazi ambasadorka OEBS Ketlin Kavalec i govori o tome, iako nije zadužena za to. Taj intervencionizam svojstven je za neke zapadne diplomate koji dolaze ovde i uvek nanose štetu - kazao je on.

Prema Dodikovim rečima, RS pokušava da kreira svoju politiku i donosi odluke koje ne zavise od stranih ambasadora.

 

Graničnoj policiji BiH nedostaje hiljadu policajaca da bi uspešno odgovorili na migranstku krizu

Direktor Granične policije BiH Zoran Galić rekao je da nedostaje više od hiljadu policajaca da bi se uspešno odgovorilo migrantskoj krizi. On je naveo da su granični policajci svakodnevno izloženi opasnostima zbog pojačanog migracionog pritiska, koji se proširio duž cele granice BiH sa Srbijom i Crnom Gorom.

Galić je rekao da su od početka ove godine pripadnici Granične policije sprečili 4.880 osoba da ilegalno pređu granicu, dodavši da su intenzivirani i pokušaji migranata da nelegalno pređu u Hrvatsku, te da to ne može biti rešeno postojećim kapacitetima i ljudstvom.

Prema njegovim rečima, problem sprečavanja ilegalnih migracija dodatno je pogoršala pandemija koronavirusa.

- Stalno smo u manjku sa kadrovskim i materijalno-tehničkim kapacitetima, što dodatno otežava rad policajaca koji se nadljudskim naporima bore da adekvatno zaštitite granice - kazao je direktor Granične policije BiH za banjalučki Glas Srpske.

Galić je istakao da su policajci u kontaktu sa ilegalnim migrantima, među kojima ima i onih koji dolaze kao pripadnici poraženih islamističkih vojnih formacija, koji ne prezaju ni od čega.

- Tek na petom, šestom mestu su oni migranti čije zemlje su zahvaćene ratom, te nastoje ući u zemlje Evropske unije - naveo je on.

Prema njegovim rečima, Granična policija ima 2.117 policijskih službenika, a, prema sistematizaciji, nedostaje ih 309 za obavljanje redovnih aktivnosti u nadzoru granice.

Galić je još kazao da su kao ispomoć Graničnoj policiji BiH angažovani i pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova RS, Agencije za istrage i zaštite (Sipa), te Direkcije za koordinaciju policijskih tela BiH.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 1

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Izbor(i)

Zoran Živković [23.04.2024.]




Video dana

U čemu je problem?

Anketa

Gde ćete provesti predstojeće praznike?

Rezultati